blog o cestování s dětmi

Českosaské Švýcarsko a vzpomínky na léto

Českosaské Švýcarsko, tak tady jsem doma. Předem se omlouvám, že možná nebudu vždy dodržovat přesné hranice oblasti – pro mě to je prostě TO DOMA. A ač doma, musím přiznat, že tu oblast znám vlastně velmi málo. Když tak přemýšlím, vždyť si ani nepamatuji žádné rodinné výlety… (Asi nebyl důvod, celé dětství jsem strávila v krásné Srbské Kamenici).Ta láska přišla časem. Myslím tím lásku obecně, k toulkám krajinou. Zhruba někdy na VŠ jsem zjistila, že si k mému překvapení libuji v listování v průvodcích. Začaly mě bavit v televizi pořady jako Toulavá kamera či Objektiv (jak já je v dětství nesnášela, vždycky brzdily pohádky!). Pak přišel rok v Berlíně, další rok v Brauschweigu, pár měsíců na Mallorce, pár v Malaze a najednou člověk zjistí nejen to, že všude je chleba o dvou kůrkách, ale i jak je doma krásně.

Obecně mám pocit, že člověk má tendenci poznávat krásy jiných krajin s větší intenzitou než svůj domov. Asi to je tím, že když už jste někde na dovolené, cítíte ten tlak, že vše jednou skončí, a proto musíte vše, ale vše vidět. To doma člověk nemá. S narozením Paní Žloutkové a Bráchoségry zas vidím vše v jiné perspektivě. Najednou vidím, že i „blbá louka za barákem“ je vlastně něčím zajímavá a krásná, víc si všímám detailů a vlastně ani nepotřebuji ke štěstí žádné velké dálavy. Ale jako fakt:-)!

Ale teď už k věci:-).

Co se týká baby friendly ubytování, čili ubytování s dětmi,  v Českém Švýcarsku, osobní zkušenost nemám. Pokud ale nechcete googlit a obtelefonovávat ubytovací zařízení, určitě vám poradí zde. Nemusíte se bát, nic za to platit nebudete:-)!

HŘENSKO, EDMUNDOVA SOUTĚSKA

3

Pro cestu do Hřenska vřele doporučuji cestu přes Růžovou a Janov. Miluju tu cestu. Když se kochám. A nesnáším, když řídím:-) (a řvouni řvou). My jsme se na soutěsky vydali během „letního tábora“ v počtu 5 dětí (1-4 roky) a 3 maminek. Parkování (v centru Hřenska) je v letních měsících trošku kovbojka, je lepší přijet tak nejpozději v 10 hodin. Vstup do soutěsek je opodál. Celá cesta k lodičkám je sjízdná s kočárkem a je dlouhá, tuším, něco málo přes 2 kilometry. A celá je ve stínu pískovců! My jsme na lodičky kočárky netahaly, nechaly jsme je složené u pokladny, ale kočárek s hlubokou korbou není na lodičkách problém. Mezi jednotlivými soutěskami se najde i WC (přebalovák nehledejte:-)) i občerstvení (párkáče apod.). Nám bohatě stačilo svézt se Edmundovou soutěskou a vrátit se zpět. Celkem nám cesta trvala cca 4 hodiny (i se stavěním domečků pro skřítky).

K prozkoumání celé oblasti – Mezná, Hřensko, Bastei slouží i historické autobusy či vláčky.

LABSKÁ CYKLOSTEZKA (HŘENSKO – BAD SCHANDAU A DÁL)

12290637_1125464997465068_1474239662_oCyklostezka vede po obou stranách Labe, nicméně my jsme pro zpestření jeli z Hřenska přívozem na německou stranu. Přívoz stál, tuším, 5 eur. Cyklostezka je ideální pro začínající cyklisty, protože je FAKT pořád rovně. Musím říct, že v kombinaci s přívozem je to moc pěkný výlet, i když cyklostezka je tak trošku dálnice.

 

BASTEI

Krásný skalní most, opět jedno z míst, kam se dá jet s kočárkem (spíš ale ve stylu hop z auta, kouknu a zas jedu:-) Bastei se nachází kousek od německé Pirny, cca 35 minut od Děčína.

V Německu ještě pár tipů:

  • MINIATURY: http://www.kleine-saechsische-schweiz.de/
  • ZÁBAVNÍ PARK: http://www.elbefreizeitland-koenigstein.de/
  • LÁZNĚ: http://www.toskanaworld.net/web/cz/therme_bad_schandau/home.asp

INDIÁNI V RŮŽOVÉ

Rosehill Růžová
Rosehill Růžová

Protože u nás na chatě frčí každou sobotu hned po snídani Vinnetou (Brácháč vidí koně a přestává mluvit, Paní Žloutková kouká, aby mohla vyrušovat bratránky), je zcela logické, že jsme nemohli chybět ani zde! Vesnička je otevřena pouze přes letníprázdniny. Malinkatá vesnička, pár stanů, pár indiánů, v sobotu i představení. Děti si můžou vyzkoušet hod šípem, lukostřelbu a nasadit si na hlavu pravou indiánskou čelenku (odvšivovač zatím nebyl potřeba). Rosehill najdete až na konci Růžové. Přímo v centru obce u restaurace U Kostela (dětský koutek zde není, ale na venkovní terase je pár kraček pro děti) je i pěkné hřiště.

ZOO DĚČÍN A PASTÝŘSKÁ STĚNA

ZOO Děčín
ZOO Děčín

Zoo Děčín je výjimečná svou polohou – na Pastýřské stěně. Tam dojedete prostě jen na jedničku a s modlitbou, abyste nepotkali někoho v protisměru. Naštěstí jsem byla zatím pokaždé vyslyšena. Pokud by to tak nebylo, vystupuji z auta a dělám, že není moje. Je to malá zoo, ale opravdu moc pěkná. S kočárkem ji projedete v pohodě a i tříleté dítě ji projde celou. Děti můžou nakrmit pár zvířátek, zařádit si na pěkném hřišti a když budete mít štěstí, potkáte i prase na vodítku na procházce:-). Prostě krásná rodinná ZOO. V ZOO lze zakoupit občerstvení a k dispozici jsou i přebalováky.

Rozhodně doporučuji projít se od zoo pěšky až na vyhlídku na Pastýřské stěně (je to kousíček). Naskytne se vám krásný výhled na Děčín, Labe a Děčínský zámek. A můžete se tam i najíst v restauraci.

Pastýřská stěna - zámeček
Pastýřská stěna – zámeček

Na Ferratu se s kočárkem teda nedostanete, ale když byste měli drobotinu kam udat, možnost tu je:-).

HOPSÁRIUM

Hopsarium Děčín
Hopsarium Děčín

Ale no tak jsme je tam jednou vzali! Teda jen Paní Žloutkovou, Brácháč byl buď ještě v břiše nebo někde spal. Motokáry, silnice, funkčí semafory a takové ty klece se skluzavkami, kuličkami… byl to pro ni zážitek!

TISKÉ STĚNY

Okolo Tiských stěn
Okolo Tiských stěn

Tento výlet jsem si našla v brožurce pro handicapované. Celý okruh kolem Tiských stěn byl cca 8 km dlouhý (upřesním) a bohužel z Tiských stěn nebylo příliš vidět, ač jsme je celé obešli. Od parkoviště jsme šli po silnici směrem na Rájec (provoz nulový), poté jsme se napojili na naučnou stezku a po žluté se vrátili zpět k parkovišti. Celá procházka byla pro Paní Žloutkovou už dost náročná, ale dala to. Samotné Tiské stěny nejsou s kočárkem přístupné.

KYTLICE A RABŠTEJNSKÉ TUNELY viz. článek zde

KVÁDRBERK ČILI STOLIČNÁ HORA

Kvádrberg
Kvádrberg

Prostě „Kváďák“. Kolikrát jsem na něm byla s babičkou! Babi, a zas jsem si tam na tebe vzpomněla! Na Kváďák můžete jít s kočárkem z vesnice Ludvíkovice (od lesniho hřiště, po asfaltce za obchodem do lesa, podle potůčku, pak za zeleninou u silnice), anebo zaparkovat v Děčíně u nemocnice a jít pěšky. Bez kočárku.

Kvádrberg - cesta od nemocnice
Kvádrberg – cesta od nemocnice

Cestou nahoru je spousta kořenů a schodů, s kočárkem by to byl asi nářez. Brácháč to k mému velkému překvapení celé vyšlápl (Je to 1km, při nejhorším dítě na záda a jde se). Paní Žloutková byla snad omámená, protože jela jak fretka a dost si to užívala:-). Nahoře je parádní výhled na celé město. Pro děti je určitě zajímavé vidět vše z ptačí perspektivy. Děčínský zámek, zámeček, most, Labe, železnici, přístaviště… Prostě jak z nějaké naučné knihy pro nejmenší:-).  Když už jsme v Děčíně, tak sama neznám žádnou restauraci s dětským koutkem. My jdeme vždy do restaurace Výpřež, kde se vždy velmi dobře najíme. Na zahrádce mají i malý stolek pro děti a také malý hrací koutek (trochu zpustlý tedy).

A ještě pár tipů bez fotek. Prostě žádné nemám:-). Některé věci beru tak samozřejmě, že jsem je tak nějak zapomněla i fotit…

DOLSKÝ MLÝN

Tak ten je všude uveden jako vhodná trasa pro kočárky. Ano, dá se to, ale zas takové lážo plážo to není. Cest k němu vede několik, my jsme šli 3 km z Jetřichovic. To, že se tu natáčela Pyšná princezna, je Paní Žloutkové šumák, o Brácháčovi ani nemluvě, ale i tak to může být pro děti zajímavá procházka. Mně třeba málem vjel kočárek do potoka. Přední kolečko již bylo smočené:-).

DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK

Sice se opotíte, ale s kočárkem to dáte:-). 2 km stoupání až k rozhledně.

DĚČÍNSKÝ ZÁMEK

Krásná procházka zámeckým parkem, kterou můžete zakončit v zámecké kavárně s dětským koutkem. Na zámku probíhají o letních prázdninách prohlídky pro děti.

A pár míst, kde se v létě dá vykoupat (v zimě ev. bruslit):

Kam se ještě určitě  podívat? Srbská Kamenice, Jetřichovice, Vysoká Lípa, Máchovo jezero, Kyjovské údolí a dřevěné sochy v Doubici. O tom zase ale někdy příště.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena