blog o cestování s dětmi

Kašel, exém, nachlazení… v mýdlárně Rubens poradí

Jedno malé místo, které sice není úplně tou největší turistickou atrakcí Českosaského Švýcarska, přesto ve vás zanechá hlubokou stopu. A třeba i lehce změní vaše myšlení. To prostředí má prostě své kouzlo. Mýdlárna Rubens v Růžové.
Mýdlárnu jsme navštívili již podruhé.  Tentokrát jsme chtěli s dětmi tak trochu „zabít“ jedno zimní odpoledne a nalákala nás tvořivá dílnička pro děti. Odvezli jsme si dobrou náladu, pocit harmonie, spoustu mýdel a bylinek a děti ptající se už v autě, kdy zas pojedeme do Mýdlárny:-).

A víte proč? Ona ta kombinace vůní a pozitivní energie, která z personálu přímo sálá, dělá prostě zázraky. Nečekejte, že uvidíte obří kotle, kde se vaří mýdlo a la Karlík a továrna na čokoládu! V mýdlárně na vás ve dvou menších místnostech čekají voňavé bylinky, barefoot chodníčky, reflexní podložky a malý krámek. Ale hlavně milé slovo, pozitivní energie a doporučení.

V létě se můžete projít po venkovních barefoot chodníčkách, očichávat bylinky a v nepříznivém počasí využít právě možnost vyrobit či nazdobit si své vlastní mýdlo.

Žloutková si to své nazdobila rádýlky a vyrobila na něj látkovou tašku, Brácháč se spokojil s razítkováním do mýdla a dřevěnou krabičkou. A já měla klid na zkoumání, očichávání a ptaní:-).

Takže pokud jste alespoň trochu naladěni stejným směrem jako já, udělejte si chvilku a vyrazte sem. Mimochodem, můžete návštěvu spojit s návštěvou Indiánské vesničky v Růžové, Pastevního vrchu či dětského hřiště v Růžové

Mé dotazy samozřejmě směřovaly na astma, exém a prevenci onemocnění zejména u dětí. A taky na moje nervy:-). Pokusím se doporučení přetlumočit, snad to nepomotám.

 

EXÉM

Nebudu zde polemizovat o tom, že exém má svou příčinu a bohužel se často neřeší důvody exému, ale až samotný projev. Což je špatně. Ale když už problém nastane, člověk se s ním nějak popasovat musí.

Pro koupel mi bylo doporučeno KOZÍ MLÉKO. V Mýdlárně jsem si již podruhé koupila šupinky mýdla z kozího mléka, které rozpouštím ve vaně a (kromě mytí vlasů) na myti děti nepoužívám nic jiného.

Na promázávání ráda vyzkouším čistý KOKOSOVÝ TUK. Ovšem pozor, bez kokosového chemického aromatu, které je v obvykle prodávaných tucích celkem běžne.

NACHLAZENÍ
V případě nachlazení a kašle je dle doporučení vhodné hrudníček zahřát například KOKOSOVÝM TUKEM S PŘÍMĚSÍ BOROVICE. Já používám TYMIÁNOVOU MAST OD JUSTU, se kterou jsem celkem spokojená. Tymián také kupuji vážený a vařím z něj čaj. Ten dávám horký pod postel a rovněž v něm namáčím látkové pleny, které pokládám na radiátory. Jen pozor -nejde to vyprat:-).

Ovšem na co nedám dopustit je PRIESNITZŮV ZÁBAL na krk (na šátek položíte igelitový sáček, na něj např. kapesník namočený ve studené vodě a necháte krk zapařit) a INHALACI VINCENTKY.

Nedávno jsem začala testovat i účinky CIBULE. Doneslo se mi, že jako zázrak působí nakrájená cibule položená pod postel. Je to teda „puch jak vod ropuch“, ale pokud by to mělo fungovat, tak proč ne? Cibuli můžete pak ráno spařit, zabalit do látkové pleny a přiložit na 15 minut na hrudníček. Cibulové ponožky (nakrájenou cibuli dát na chodidla, omotat potravinářskou fólií a na to teplé ponožky) jsem ještě nikdy nezkoušela, ale dle babských rad by to měl být též učiněný zázrak:-).

Dalším tipem z Mýdlárny byly tzv. BYLINKOVÉ MĚŠCE. Měšec je v podstatě balíček bylin omotaný gázou, který se zavěsí na baterii při napouštění vody do vany. Bylinky jsou do vody krásně uvolňované tím, jak měšcem protéká voda. Pak jej můžete použít jako takovou žínku pro omývání hrudníku. Jeden jsem vyzkoušela a voda velmi příjemně voněla po bylinkách. Další dva měšce, VITAMÍNOVOU BOMBU (se zázvorem, rakytníkem, ovesnými vločkami…) a NA UKLIDNĚNÍ (meduňka, bez, levandule) na mě ještě čekají.

PREVENCE
Nějakou dobu jsem používala antibakteriální mýdla. To když byla Žloutková miminko. Byla jsem jak posedlá. To už je dávná minulost. I tak jsem se zajímala o to, jestli jsou nějaké bylinky protizánětlivé a mohla bych jimi nahradit klasické tekuté mýdlo mýdlem bylinkovým. Pro své antibakteriální účinky mi byla doporučena ŚALVĚJ. Takže od teď nazdar Palmolive, v koupelně se na nás bude smát šalvějové mýdlo.

NERVY, MOJE NERVY
No a abych nemyslela jen na děti, poptala jsem se i po přípravcích, které by mohly podpořit mé psychické zdraví:-). Už se dost těším na to, až se vylouhuji v RELAXAČNÍ KOUPELI SE ŠALVĚJÍ. Dost si od toho slibuji:-).

TAK NĚJAK VŠECHNO – REFLEXNÍ DESTIČKY
Přiznávám, že ty mi nasadily velkého brouka do hlavy. Tentokrát jsem souboj ještě vyhrála, ale jsem si jistá, že při příští návštěvě podlehnu a jednu destičku si domu odvezu. Téma reflexních bodů je pro mě zatím jedna velká neznámá, ale čím dál tím víc ve mně roste chuť tuto oblast prozkoumat. Stejně tak i např. METODU MÍČKOVÁNÍ (metoda, která je vhodná zejména při astmatu).

Nikdy jsem nebyla příznivcem alternativní medicíny. Tak nějak jsem vyrostla na acylpirinu, penicilinu a brufenu. Ale čím jsem starší, tím se ze mě asi stává víc a víc babka bylinkářka. Víc věřím v psychosomatiku. Psychika je mocná čarodějka!

Víte, nechtěla jsem to sem tahat. Ale na podzim mi zemřel děda. Bylo mu 92. A já jsem si jistá, že odešel, protože už odejít chtěl. Rozhodl se pro to. Dokud chtěl žít, překonal všechny překážky a nástrahy, které mu osud nachystal. Pak to prostě vzdal.

Ne všechno máme ve svých rukou. Ale máme v nich asi víc, než si myslíme.

2 komentářů

  • A to šalvejove mydlo se da pouzivat casto? Ja potrebuji neco ve vetsim baleni na myti rukou po pouziti pocitace (klavesnice) . Ne vsichni sahaji na pocitac cistou rukou a ja si je taky myju antibakterialnim ale neni to nic moc pro kuzi rukou????

  • Myslim, ze salvejove bude mensi zlo jak antibakterialni. Kdyz to promazete kokosovym tukem, budou pak ruce i vlacne.Zkuste napsat o radu do Mydlarny, treba poradi. Jen ted tusim pet tydnu maji lehce omezeny provoz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak na (sebe)prezentaci

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi