blog o cestování s dětmi

S dětmi v Praze na Vyšehrad

Leni, díky za příspěvek!

Návštěva kulturní památky Vyšehrad figuruje na seznamu turistů i rodilých Pražanů. Pojedete metrem C do stanice Vyšehrad, výstup je bezbariérový. Jen pozor – na opačnou stranu (do centra) jsou v podchodu ve stanici Vyšehrad dvoje docela dlouhé schody, takže pokud nechcete např. kočárek přenášet, je nutné metrem popojet o stanici dál, na Pražského Povstání, a tam přejet přes perón bez potíží na opačnou stranu.

Procházka Vyšehradským areálem je super – i pro odrážedla nebo pro kočárky. Dýchne na vás pradávná historie, vzrostlé stromy v parku zajistí stín, od Vltavy to fouká i v letním vedru a z hradeb se otevírají krásné pohledy na Prahu, Pražský hrad i řeku Vltavu a to nejen na místě, kde byl spatřen Horymír se Šemíkem, pádící k Neumětelům… Naše dítě nejraději kouká na lodičky na řece a nebo na vláčky jedoucí po Železničním mostě přes Vltavu. Když budete mít štěstí, uvidíte trénovat i dračí lodě :o).

Pro děti je na Vyšehradě k dispozici krásné dřevěné dětské hřiště „Ze starých pověstí českých“ ,je vybudováno v tzv. Malé zahradě na pahorku proti rotundě svatého Martina (roh ulic Soběslavova a V Pevnosti).

Na vzniku hřiště se podílely děti – malovaly obrázky, jak si hřiště představují a pak s autory návrhu projednávaly na místě jednotlivé prvky. Hřiště je i naučné – potkáte zde Bivoje s kancem na zádech,

Přemysla, sestry Kazi, Tetu a Libuši, praotce Čecha a samozřejmě i Horymíra. U jeho sochy si můžete vyzkoušet „Horymírův skok“ z hradeb. My to tu máme moc rádi, je to jedno z opravdu povedených hřišť, kam můžete vzít i návštěvu z ciziny, a spojíte tak návštěvu památky se zábavou pro děti.

Pro návštěu je ideální dopoledne nebo pozdější odpoledne / podvečer, kdy už tu není tak plno a nejkrásnější je toto hřiště v době, kdy kvetou třešně – několik jich je totiž rozmístěno i v parku okolo.

Pro větší děti se v budově Starého Purkrabství konají pravidelná divadelní představení, v areálu a prostorech letní scény pak různé akce pro děti i dospělé.

Pokud vám po cestě vyhládne, je v areálu Vyšehradu několik restaurací a kiosků – většina od dubna s otevřenou zahrádkou. Není samozřejmě nad klobásu z tácku, ale najíte se tu i v klasické (turistické tudíž dražší) restauraci. Já ale pro nasycení doporučuji kousek od areálu (a tudíž ne tak narvanou) bezbariérovou kavárnu Jedličkova ústavu TaKavárna, kde je i pěkný dětský koutek s hracím kobercem a několika stolky kolem, takže si kávičku nebo polévku vychutnáte pěkně s ratolestí na očích. Ke kavárně se dostanete rovnou za nosem cca 10 minut od metra Vyšehrad, (případně cca 10 minut z Vyšehradského areálu) kolem cedule Národní kulturní památka Vyšehrad, která je před vyšehradskou Táborskou branou. Pokud těsně před bránou zabočíte vlevo, v těchto místech je menší bezpoplatkové parkoviště (na mapě značené jako parkoviště Jedličkův ústav). Bez poplatku zaparkujete i v ulici Na Pankráci.

A pokud by aktivit nebylo dost, nebo bylo ošklivo, můžete seběhnout z Vyšehradu do Nuslí do herničky Lumpík v Křesomyslově ulici. Je maličká, ale nabízí kafíčko pro mámu, svačinky pro děti, přebalovák na wc i nočníčky a na hraní klouzačku, bazének s míčky, mašinku na svezení i na hraní, domeček, kuchyňku i místo s hrazdičkou pro ležící miminka. A samozřejmě i spoustu neokoukaných hraček, co stojí za prozkoumání.

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Norsko a Dánsko s dětmi

Madeira s dětmi

Jeseníky a okolí s dětmi