blog o cestování s dětmi

Aktivity s dětmi

Ač miluji výlety a poznávání nových míst jako jsou vyhlídky, zříceniny a skalní útvary, preferujeme v posledních týdnech více místa, která nejsou zdánlivě tak turisticky zajímavá. Prostě chodíme na pole nebo do lesa. Však on nám ty vyhlídky a zříceniny nikdo nevezme. I tam je co objevovat. A co si budeme povídat, dětem je to ve finále šumák, kde se štourají v zemi větvemi, hrabou v blátě nebo staví domečky. Pro případ, že byste jim takovou procházku na pole chtěli zpestřit, rozhodla jsem se hodit do kupy herní tipy. 

Začnu tím, co jsme o Velikonocích dělali my. Čím jsem starší, tím jsou mé hry „línější“, ale s o to větší ambicí děti doslova zničit:-). Takže jsem vytunila hru pexeso a dala jí úplně jiný rozměr. Velmi doporučuji! Nakreslila jsem cca 30 zjednodušených obrázků (domeček, sluníčko, kytka apod). Každý obrázek byl nakreslen pouze jednou barvou – záměrně jinou, než je obvyklé, aby to bylo složitější. Obrázky jsem zavěsila na plot tak, aby nebyly vidět. Děti musely běhat přes celou zahradu s cílem si obrázky zapamatovat a následně na opačném konci zahrady nakreslit na papír. Zdá se to celkem jednoduché, ale fakt se DOST naběhaly. Za správný obrázek ve správné barvě byly 2 body, za správný obrázek ve špatné barvě bod 1. Dalo by se u toho pomalu vypít kafe. Upgrade by byl ještě obrázky různě poschovávat.

Dalším úkolem bylo přemístit se přes celou zahradu a šlapat přitom jen na papíry. Měli jsme dva týmy po dvou. Každý tým dostal k dispozici pouze 3 papíry, čili o jeden navíc, než bylo členů týmu. V podstatě lze hrát i s jedním dítětem, kterému dáte dva papíry. Zvládne to i prcek.

Při této hře si děti procvičí nejen pravou a levou stranou, ale i to, jak je důležité se jaksi vyjadřovat přesně:-). Jeden z týmu měl zavázané oči a druhý mu musel popsat, kam má šlapat po vyznačené cestě, aby šlápl do správné bubliny.

 

 

 

Chuťovou i hmatovou zkoušku hrajeme každé léto, mám pocit, že je bude bavit i v osmnácti:-)).

Jako intelektově náročný úkol se ukázal úkol s jednoduchým zadáním. Děti dostaly k dispozici fixu, papír a provázky. Úkolem bylo, aby napsaly nápis chalupa aniž by se při psaní jakkoliv dotýkaly fixy a byly od fixy alespoň 5 cm daleko.

A teď inspirace z minulých článků.

O tom, že stačí hodit do batůžku pár hraček, přesunout se někam do lesa, tam vytáhnout piknikovou deku a dát dětem prostor se dočtete v tomto článku. 

O „Adventure hunt“ čili pátračce v přírodě pro nejmenší se dočtete zase tady. 

Jak připravit jednoduchou bojovku pro nejmenší se zase dočtete tady. To víte, já se s tím nikdy moc nefrcám.:-) Zjednodušeně alespoň jeden úkol: stačí rozstříhat barevné omalovánky jako puzzle a poschovávat je třeba na zahradě. Pro starší jistě účel splní šifra psaná morzeovkou, kterou napíšete na malé papírky.

Pokud byste chtěli sofistikovanější bojovku, doporučím ty od Nevyléčitelné optimistky. Pozor, nejedná se o spolupráci (ty já fakt nedělám), jen jí fandím.

Taková hmatová zkouška se může dělat i v přírodě. Stačí nepozorovaně ukořistit pár přírodnin, promíchat je s věcmi z batohu, dětem zavázat oči a je to…Více zde v tomto článku. 

Hodně oblíbené je i tvoření domečků ze čtvrtky. Víc o tomto tvoření v tomto článku.

Skvělou zábavou je i tvorba vodolepek. Jak na ně si můžete přečíst tady.

No a řadu dalších tipů najdete v této rubrice. 

 

 

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak na (sebe)prezentaci

Světe, tady jsou mé děti!

Vysvědčení aneb kolik to háže?