blog o cestování s dětmi

Na kole v České Kanadě s dítětem

V České Kanadě jsme byli již poněkolikáté. Tentokrát náš výlet sem nabyl nový rozměr, protože bylo třeba poohlédnout se i po místech s trochou dětské zábavy (dceři je 2,5).

Svůj název Česká Kanada získala pro své specifické přírodní a klimatické podmínky. Proto doporučuji přibalit fleesku a bundu i v době, kdy se vám zdá pěkně teplo a slunečno- i když se zdá být parné léto, v okolních lesích je o dost chladněji a často tu i hodně studeně fouká. Naše dítě na jednom cyklovýletu (kdy předpověď hlásila cca 25 stupňů), požadovalo rukavice a čepici. Takže asi tak:-).

K názvu Kanada přispěl i fakt, že se jedná o nenarušenou divokou krajinu bez rušivých zásahů civilizace. Nám se tu líbí proto, že tu není tolik turistů, kolem dokola jsou rybníky a louky rámované lesním porostem a super terén pro kola – ne tak rovinatý jako kousek dál na Třeboňsku, ale pořád dost oddechový na to, abyste si tu parádně zajezdili.

Tentokrát jsme pro ubytování hledali místo, které bude v dosahu cca 30min autem od všech hlavních lákadel oblasti a to hlavně kvůli dceřině potřebě poobědového spaní v postýlce. Na kole jsme ji uspávat nechtěli. Přeci jen cca dvě až tři hodinky staticky v cyklosedačce jsou za den až až. Naše volba padla na menší rodinný penzion Čas ve vesničce Český Rudolec. Z Rudolce jste autem u hlavních výletních cílů cca do 15 – 20 minut, na kole dojedete cca do 45-60 minut výletním tempem. Penzion sliboval i trochu toho vyžití pro děti, takže volba byla jasná. Měli jsme apartmán s kuchyňkou a ubytování bylo čisté a prostorné. Jen písek a klouzačka, která je ve fotogalerii, už na dvoře penzionu nebyly, k dispozici je ale kousek po ulici proti prodejně Coopu velké dětské hřiště, takže budiž.

A co jsme zajímavého viděli?

ČESKÝ RUDOLEC

Samotná obec Český Rudolec nabízí pár zajímavostí, věnovat jim můžete půldenní prohlídku. Obci vévodí zdevastovaný zámek – tzv. Malá Hluboká. Má pohnutou historii. V dnešní době je již přístupný – místní spolek na jeho záchranu udělal velký kus práce, takže se dá vystoupat až nahoru na vyhlídkovou věž. Kousek od zámku je hostinec, kde se můžete najíst. Mají tu i dětský koutek, na který vidíte z okolních stolků, takže za to body k dobru, ale z jídla jsme byli zklamaní. Možná smažákem nebo řízkem neuděláte chybu, my jsme ale zvolili polévku, salát a žebra a nic moc. Můžete tu ale taky využít wellness s bazénem nebo saunu, pokud by bylo potřeba hledat alternativu na deštivý den.

Obecně musím říci, že gastronomický zážitek jsme tu nezažili. Je to s podivem, když Rakousko je nedaleko. Člověk by předpokládal, že jídlo nebude tak nějak „česky odbyté“. Ač jsme hledali dle serverů místa, kde se dá dobře najíst, byli jsme dost zklamaní. Takže tipy na jídlo berte jen orientačně a snad do budoucna se úroveň jídla v gastronomických zařízeních výrazně zvýší.

MARKVAREC, KAVÁRNA DO MLEJNA A OKOLNÍ RYBNÍKY

Cca 4km od Rudolce (cca 20 minut na kole po mírně zvlněném terénu po silničce třetí třídy) je obec Markvarec a v ní kavárnička Do Mlejna. Je to vlastně prodejní galerie místní keramiky a i my neodolali a hrníčkový suvenýr si odvezli domů s sebou. Mají tu opravdu vynikající kávu a k tomu dezerty nebo něco slaného k zakousnutí. Navíc je tu dětský koutek (případně i venkovní hřišťátko s trampolínou a přes ulici velké obecní hřiště). Takže alternativa pro deštivé odpoledne. Na wc tu mají i přebalovák, prkýnko a nočníček. Moc se nám tu líbilo.

Pokud pojedete přes Markvarec dál, dostanete se po lesní cestě k rybníkům Mlýnský a Pilský. Na hrázi Mlýnského rybníka sedí vodník a v obci Lipnice pak hledejte sluneční hodiny, k nim vás nasměruje ukazatel třeba u výpustě Mlýnského rybníka. Právě například tady v lesích okolo jsou cestičky pro kolo, které máme tak rádi – asfaltka nebo zpevněná cesta, po které nic nejezdí, a můžete tu donekonečna v tichu lesa bez obav z dopravy křižovat lesní porost. My tu strávili pěknou cca 2h vyjížďku.

Cyklotrasy v okolí najdete např. zde.

BIZONÍ FARMA ROŽNOV A HLADOVÝ RYBNÍK

Jedno dopoledne jsme se vydali na kolech na Bizoní farmu v Rožnově. Mají tu jak kiosek v zahrádce s dětským hřištěm, tak také můžete poobědvat v restauraci penzionu. Na večeře doporučují rezervaci. Co doporučujeme my, tak určitě volat předem, zda jsou bizoni v ohradě u penzionu nebo v ohradě u Starého M. p. Landštějnem, my na ně bohužel tentokrát neměli štěstí, takže jsme se jen vyfotili se sochou bizona, dali si bizoní vývar a jeli jsme dál. Zpět jsme zvolili cestu lesem přes Vysoký kámen a Hladový rybník u obce Matějovec. Byla tu v lese krásná asfaltka a v rybníku se můžete vykoupat. Okolí je rašelinového původu, tak je rybník čistý a je taky pěkně teplý.

POHÁDKOVÁ STEZKA PANSKÁ U JEMNICE

Naše další cesta vedla přes Slavonice do obce Panská u Jemnice na pohádkovou cestu pro děti. Cesta má 11 zastavení, vede lesními cestami a mi ji pěšmo zvládli za cca 2 hodinky pozvolnou chůzí. Cestou jsme plnili úkoly a v cíli za ně dostali odměnu. Největší odměnou však pro naše dítě bylo hřiště s kolotočem a houpačkami a zmrzka z kiosku.

Oběd jsme naplánovali do penzionu Bejčkův Mlýn, který se tváří jako baby friendly a nabízí botanickou zahradu a minizoo a hřiště pro děti. Hřiště tedy pamatuje ještě staré časy a minizoo nás také nenadchla. Jídlo navíc opět zklamání, takže pro občerstvení raději doporučuji nějakou restauraci přímo ve Slavonicích. Tady je tip z jednoho serveru, ale vyzkoušené nemáme: www.HospudkavMazhauzu.cz.

SLAVONICE, MĚSTO, OPĚVNĚNÍ A MAŘÍŽ

Toto renesanční městečko určitě navštivte, má svoje kouzlo. Z městské věže je krásný výhled na městečko i do okolí. Navíc i přes Slavonice vede pohádková cesta pro děti.

Kousek odtud najdete pevnostní areál s bunkry – nejsem si jistá jak je to se vstupem, my tu naposled jeli cyklostezkou kolem rybníků – Vožralý a Protržený a nic jsme z této strany neplatili. Objekty jsou tu zrekonstruovány do původní podoby, 3 jsou vybaveny původní výstrojí a výzbrojí a často se tu konají různé akce, i dětem se tu bude líbit, protože bunkry jsou rozprostřené v lese a ten sám o sobě nabízí spoustu místa na prozkoumání.

Pokud už budete ve Slavonicích, zajeďte i do keramické dílny v Maříži a výlet můžete spojit s občerstvením v místní restauraci. Děti se vyřádí na hřišti, a nebo si dokonce v dílně vyrobí vlastní hrneček.

LANDŠTEJN

Minout nelze ani hrad Landštejn. Krajina kolem něj je nádherná. Když jsme tu byli naposledy, bylo na hradě zavřeno a my v areálu nebyli. Zato jsme se tenkrát dobře najedli (ba přímo přecpali) ve Starém městě pod Landštejnem v restauraci hotelu Adria.

Tentokrát jsme stihli otvíračku hradu v pohodě a vydali se na jeho průzkum. Pro děti tu ale moc zábavy není. Vyšlapali jsme mnoho schodů na vyhlídku a dali si sváču na nádvoří. V hradním příkopu je možné zkusit si kuše nebo lukostřelbu. A nezapomeňte najít dělovou kouli zasazenou v hradbách. K obědu jsme zvolili restauraci hned vedle parkoviště, kde mají obr hřiště se dvěma trampolínami, pískem, houpačkami, odrážedly a klouzačkami – Landštejnský dvůr.

DAČICE

Dačice je městečko první kostky cukru na světě. Mají tu renesanční zámek s parkem. My původně chtěli obědvat v restauraci Rockhill, kvůli hřišti pro děti a kozičkám. Měli ale zavřeno kvůli svatbě, a tak jsme šli do pizzerie No29 a tam nám chutnalo. Mají hezkou venkovní zahrádku s pískovištěm. V záloze jsme měli ještě koníky v jezdeckém klubu: Jockey Club Malý Pěčín, Husova 245/V, Dačice. K nim jsme se ale již nedostali.

NOVÁ BYSTŘICE

Tady jsme byli ubytování, když jsme tu byli naposledy, tak můžeme také doporučit. Mají tu i vybavení pro děti – hřiště, trampolínu… Kolem je v noci černočerná tma, netopýři a kuňkající žáby v rybnících okolo. Také krásná příroda, super cyklostezky a hranice s Rakouskem co by kamenem dohodil. Jeden z vašich výletů odtud může směřovat na rozhlednu Kotlacke s výhledem na Novou Bystřici a nejbližší okolí kolem hranice. A je tu moc hezké golfové hřiště, kde i dobře vaří. Doporučujeme.

Z Nové Bystřice také vede úzkokolejka na Jindřichův Hradec. Její zastávka Kaproun vypadá jak z filmu o Harry Potterovi.

V záloze jsme měli ještě následující výlety:

  • Vodní pila Peníkov – do 30ti min na kole z Českého Rudolce, dalo by se odtud dojít na pilu i pěšmo, cesta vede po silničce třetí třídy.
  • Valtínov – rozhledna U Jakuba, Balvan „Ďáblova prdel“ mezi Terezínem a Valtínovem – dojezd na kole z Českého Rudolce cca do hodinky.
  • Čertův kámen – mystické žulové útvary jižně od Kunžaku, výhled do krajiny
  • Telč, krytá herna U Zvířátek v Panském domě  Alternativa na deštivý den.

A protože bylo léto, měli jsme tipy i na koupání, ale tak velké horko nám nebylo, takže jsme nevyužili:

  • Blato – Horní Žišpašský rybník
  • Hladový rybník u Matějovce
  • Zvůle – rybník na koupání, Mnišský rybník, Benešák, rybník OSIKA s písčitou pláží, autokemp
  • Pilský rybník, krásné přírodní koupání, nezapomeňte pozdravit vodníka, který hlídá Mlýnský rybník.
  • Aquapark Dačice nebo Jindřichův Hradec
  • Svět koupání v Gmündu

A ještě pár tipů v dojezdové vzdálenosti z této oblasti směr Rakousko – vyzkoušeno ale nemáme.

Doporučuji pro jejich snazší dosažení ubytování co nejblíž hranice – Maříž, Slavonice nebo Nová Bystřice.

  • Heidenreichstein – středověký vodní hrad, sýrárna Käsemacherwelt.
  • Přírodní park Heidenreichstein Moor (Dům bažiny) – leží na okraji města Heidenreichstein, značenou stezkou se návštěvníci dostanou k rašeliništím, k vidění jsou i zajímavé formace kamenů.
  • Litschau – „Nejzdravější kout Rakouska“ u rybníka Herrensee (přírodní koupaliště), rekreační vesnička. Strážní hrad.
  • Přírodní park Hochmoor Schrems –u městečka Schrems se nachází největší rašeliniště v Dolním Rakousku. V přírodním parku se nachází „Nebeský žebřík“ nabízející překrásnou vyhlídku. Parkem vede naučná stezka, je zde i multifunkční návštěvnické centrum a vydří farma
  • Dobersberg – Zámek
  • Přírodní park Thayatal Kanál divoké vody na Staré Dyji, lesní naučná stezka a lesní školka, obora s divokou zvěří, dětská hřiště, pozorování divokých prasat, rybníček u skal, obrovská mraveniště, voliéry pro bažanty, atd.
  • Waldkirchen an der Thaya a okolí, Zámek Meires. Markl – stará romantická ulička se sklípky a starý mlýn.
  • Raabs an der Thaya – perla Podyjí tvoří vstupní bránu do Národního parku Thayatal. Hrad Raabs. Zřícenina Kolmitz. Zámek v Drösiedlu.

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výlety s dětmi v jižních/západních Čechách

Rozhledna a lesopark U Jakuba a okolí

Třeboňsko a Písek