blog o cestování s dětmi

CO S DĚTMI ČTEME IV

Jestli měl covid na něco pozitivní vliv, tak to bylo na čtení dětí. Jen za ten jarní lockdown u nás padlo snad víc jak 30 knížek. A to zdůrazňuji, jsme nikdy nebyly žádná rodina knihomolů. Opět jsme objevili spoustu skvostů, které osloví jak ty menší děti, tak ty starší.

ENCYKLOPEDIE OBYČEJNÝCH VĚCÍ

Tak tato kniha, to je pecka! Najdete tam krásně zpracovaný vývoj obyčejných věcí jako jsou brýle, splachovací záchod, dětské panenky, boty a pod a to od pravěku po současnost. Takže pokud vaše děti zajímají fekální témata, tohle je MUST do vaší knihovny:-)). Tahle knížka je čtivá pro školní děti, ale určitě je super i pro společné čtení s menšími dětmi.

ANGLICKÉ KNÍŽKY USBORNE

Jestli bych něco jako rodič udělala jinak, určitě bych rovnou koupila všechny ty knížky s otevíracími okny v angličtině! Když to děti zajímalo, stejně neuměly číst a tyhle knížky jsou skvělá pomůcka pro výuku angličtiny. My si každý večer před spaním a společným čtením otevřeme pár okýnek a potrénujeme angličtinu.

ZÁZRAK JMÉNEM VODA

Moc hezky zpracovaná kniha o vodě, určitě se bude hodit i během distanční i jakékoliv jiné formě výuky. S menšími dětmi fajn podklad pro společné povídání.

KOUZELNÍ BYLINKY PRO DĚTI

Pro mě překvapení sezóny. Měla jsem pocit, že tu knihu vezmeme k ruce tu a tam, prostě jako když máte doma různé herbáře a encyklopedie, které si prolistujete a občas v nich něco zalovíte, když hledáte nějakou konkrétní informaci. Ale chyba lávky. Naše slečna ji přečetla jako pohádku sakumrdum. A od té doby básní o tom, jak se bude celé léto živit jen bylinami.

MŮJ PRVNÍ HERBÁŘ

Můj první herbář musel nutně následovat. Je to taková pomocná berlička pro ty děti, pro které je těžko uchopitelné si prostě jen vzít obyčejný sešit a vlepovat do něj usušené rostliny.

DNES SE STALO

Tahle knížka asi osloví víc starší děti a hlavně jejich rodiče:-) Prostě ráno vstanete, uděláte kafe a kouknete, co se kdysi dávno ten samý den v roce kde stalo. Včera, tj. 19.4. se například poprvé objevila na scéně Mánička a to v roce 1930. Herdek šopa, už jí holce bylo 91!

PSÍ DENÍK

Tak tahle knížka je ideální pro milovníky psů a pro ty děti, které si netroufají na velké množství textu. Je to taková novodobá Dášeňka.

SVOBODNÁ HRA

Může se zdát, že je to kniha pro dospělé. Ale omyl! Když ji šikovně položíte někam, aby si ji všimly děti, možná se budete divit. U nás měla obrazová část obrovský úspěch (je tam opravdu velké množství inspirativních fotek) a hned dětem vnukla spoustu nápadů. Takže Svobodná hra, skvělá práce. Btw. znáte stránky Učíme se venku? Už jste o nich napsali do školy?

LEVOU ZADNÍ

Tato kniha se u nás četla víckrát. Je plná idiomů a řekla bych, že čím jsou děti starší, tím jim přijde vtipnější. Všechny idiomy jsou zapracované do milého příběhu a vždy vysvětleny vtipným způsobem.

ODVAHA JE VOLBA

Komiks vhodný spíš pro samostatné čtení pro starší děti (té naší je 9), který má obrovský přesah. Rakousko- Uhersko, první světová válka, totalita, revoluce, to všechno jsou témata, která v komiksu najdete.

AMULET

Poté, co děti doslova zhltly komiks Lapka a Žloutková i Nimona, zkusila jsem jim předložit komiks Amulet. Ne, my nejsme rodina, co by jela Harryho Pottera, Star wars a elfy- říkám to narovinu, já Harryho ani neviděla, ani nečetla, mě to prostě vůbec neláká a tím pádem to jaksi nejsem zatím schopna předat dětem (ale knížku už máme delší dobu na seznamu a máme ji i půjčenou). Takže tohle jsem nečekala. Už přečetla všech pět dílů, co vyšlo v češtině! Na Brácháče je to asi ještě příliš složité, ten se tím nedokázal prokousat.

YAKARI

A něco i pro mladší! Náš prvňáček přelouskal všechny díly Yakariho a rád by další a další. Takže pokud hledáte knihu, na kterou lapit začínající čtenáře, který miluje indiány, je tohle jasná volba.

ARTUR A ZLATÉ LANO

Údajně komiks, který je v podobném duchu jako u nás oblíbená Hilda. Přečteno oběma dětmi. Doporučují dál.

KUBA A SKŘÍTEK OSVALD

Příběh na pokračování pro menší děti. My jsme ho četli na základě doporučení z více míst. Přiznám se, že bych knížku zhodnotila jako „jó dobrý“, extra mě ani děti neuchvátila, ale možná proto, že jsme měli příliš velká očekávání. V každém případě má moc hezké ilustrace a věřím tomu, že se bude menším dětem, co vydrží poslouchat souvislý text, bude líbit stejně jako těm, co nám knihu doporučovaly.

A tyto knížky na nás čekají teď…

Další články o společném čtení s dětmi najdete zde:

Co s dětmi čteme – S dětmi v báglu – blog o cestování s dětmi (sdetmivbaglu.cz)

Co s dětmi čteme II – S dětmi v báglu – blog o cestování s dětmi (sdetmivbaglu.cz)

Co s dětmi čteme III – S dětmi v báglu – blog o cestování s dětmi (sdetmivbaglu.cz)

Inspiraci ráda hledám na blogu Pesleří, u Mravenčí chůvy nebo na IG profilu Knihy dětem.

A jestli se vám články líbí a slouží, prosím, šiřte je dál. A nebo vykřičte do světa, že jsem vydala i své vlastní knihy. Ta poslední dorazí již zítra! Sice do Saského Švýcarska ještě nesmíme, ale cítím v kostech, že se to brzy změní!

A to samé v bledě modrém platí pro Rakousko.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak na (sebe)prezentaci

Světe, tady jsou mé děti!

Do Alp s kočárkem? Ale jistě!