blog o cestování s dětmi

Co s dětmi čteme

„I kdyby si měla jenom číst, tak udělá strašně moc“, tak takhle zněla věta naší paní učitelky, když nám v březnu zavřeli školu. A já moc oceňuji tento přístup, který nám umožnil prožít tohle divné období tak trochu jako správní domškoláci (ne, být domškolákem opravdu to neznamená to, že dítě sedí místo školy doma u kompu, kde pozoruje paní učitelku nebo vyplňuje doma na gauči pracovní listy). Pomohlo mi to si uvědomit, jak moc jsou všechny věci propojené, jak se lze krásně a přirozeně učit v souvislostech a nedělit poznatky do škatulek s názvem „předmět“, protože ani náš život není rozdělen na češtinu, matematiku nebo biologii. Ale to bych odbočila někam, kam směřovat nechci. Pojďme se společně podívat do naší knihovny. Třeba tam najdete inspiraci, do čeho se během zimních večerů začíst… Jo a prosím vás, nejedná se o žádnou spolupráci.

(pozn. na fotky je potřeba pro větší detail kliknout, zlobí mě galerie…)

Já nevím jak vy, ale já jsem se přistihla, jak se intuitivně chystám na uzavření škol. Při tzv. první vlně jsem objednala v předstihu hromadu deskovek, teď zas ujíždím na knihách (článek o deskovkách, které se nám osvědčily, najdete zde. Po uplynutí několika měsíců mohu potvrdit, že se stále moc rádi vracíme ke hrám Dixit, Spící královny, Diamantový les, Tajná výprava čarodějů nebo Duch). Nespočet tipů najdete na FB ve skupině Deskovky pro tři bratry nebo zde na webu.

Je pro mě hodně těžké určit, pro jakou věkovou kategorii knihy jsou, protože každé dítě je jiné. Se Žloutkovou jsem četla jiné knihy než s Brácháčem, který se tak trochu veze. Jen připomínám, aktuálně jim je 6 a 9. Ale pokusím se knihy alespoň trochu rozdělit…

KNIHY PRO NEJMENŠÍ, KTERÉ POŘÁD BAVÍ

Pravda je, že knížky pro nejmenší už doma nemáme. Ale tyhle, ty jsou u nás už několik let a děti pořád baví! Třeba taková kniha Rok v lese, to je neuvěřitelný držák! Vyšlo víc dílů a mít menší děti, jdu do nich! My opět čteme chvíli před spaním a hledáme zvířátka:-).

 

Jestli se u nás nějaká knížka opravdu hodně dlouho ohřála, tak to byla kniha Ema naopak. Fotky nemám. Ale trochu mi tu knížku ilustracemi nedávno připomněla novinka od Prosímspinkej s názvem Spánkohraní.  Jsem moc ráda, že ji mám i u nás na offline chaloupce. 

No a pak tyhle knížky s okýnky, tuším že od Svojtky. Ty se prostě nezkazí.:-)

Hodně povedené jsou i knížky od vydavatelství Dynastie, ty s myšákem. Ty obrázky miluju! Jo děti taky, občas se nechám unést.:-)

Pohádky už tolik nečteme. Ale jo, jeden čas jsme jeli donekonečna Perníkovou chaloupku, i když mi některé její mutace dávaly teda dost zabrat (hlavně ta, kdy matka nechala totálně neschopným otcem děti odtáhnout do lesa a nechat je tam, tam jsem trochu postrádala smysl?). Ale Indigové pohádky, to jsou za mě pohádky s přesahem. Tímto děkuji Míše z Hrajeme si jinak za krásný dárek. Btw. až budete s dětmi hledat inspiraci na domácí vzdělávání, mrkněte k Míše na profil! Už kvůli ní se vyplatí mít instagram, kde sdílí spoustu skvělých tipů, jak si zpestřit výuku a z hraní udělat učení.

Jestli mě někdy nějaké knížky opravdu bavily, tak to jsou tyto dva atlasy zvířat! Tak nyny ilustrace a ty texty! Věděli jste třeba, že když vás kousne komár, že vás u toho počůrá? Hnus, že? :-)) Nebo že krokodýl, když žere, že u toho brečí? Proto to „roní krokodýlí slzy“… Tyhle knížky se hodí pak i ve škole, Žloutková už párkrát zaperlila během přírodovědy (ona teda přírodovědu nemá, ale rozumíme si).

KNÍŽKY, KTERÉ JSME ČETLI, KDYŽ BYLO ŽLOUTKOVÉ TAK PĚT NEBO ŠEST… ASI TEDA (A BRÁCHÁČOVI TÍM PÁDEM TŘI)

Tak přesně v tomto období mě začalo čtení dětem hodně bavit! Stranou šly knihy, kdy medvěd mluví a veverka mu odpovídá a začali jsme číst knížky, které si sama pamatuji ze svého dětství. Jestli můžu doporučit, tak je to rozhodně a jednoznačně knihu Ronja dcera loupežníka! Pak mi napište, jestli jste u toho taky brečeli. Já asi 3x a nešlo to zastavit! Děti z Bullerbynu jsem jako dítě milovala. Pipi dlouhou punčochu zas milovali děti a mně překvapivě vůbec nebavila. No a Heidi, kdo by neměl rád Heidi?

Jestli nějaká knížka zabodovala u našeho Brácháče, který čtení obvykle prospí – hoch jak se položí, tak spí – tak to byla Kniha džunglí. Tahle má tak krásné ilustrace! A hodně! Navíc má poměrně velká písmena, takže si myslím, že se hodí i pro začínající čtenáře. 

Jestli mají děti rády džungli, tak kniha Dobrodruh bude něco pro ně! Je možná trochu pro starší než výše uvedená Kniha džunglí, není v ní ani tolik obrázků, ale zato v ní nechybí skutečné napětí! My jsme ji četli před nedávnem a hodně nás bavila všechny. Je to nejlepší britská kniha roku 2017!

KOMIKSY PRO ZAČÍNAJÍCÍ ČTENÁŘE

Možná se vašim dětem do čtení moc nechce. Ani Žloutkové se příliš nechtělo. Hodně ji v tom pomohly komiksy. Nejprve četla Čtyřlístky, pak všechny knihy Čtyřlístků, pak jsme objevili Hildu a spoustu dalších komiksových knížek. Moc krásné jsou třeba tyto Zlaté české pohádky! Všechny tyto knihy četla sama jedním dechem.

Btw. Foglar…máte rádi Foglarovky? My jsme jich přečetli už několik. Některé byly lepší, některé horší. Když se dětí i sama sebe ptám, jaké bych doporučila pro společné čtení, tak jsou to tyto:

Hoši od Bobří řeky – jako to fakt bylo napínavé!

Chata v Jezerní kotlině

Když duben přichází – tahle knížka se trošku táhne, chybí napětí, ale ta myšlenka! Pardon, ale to je o šikaně jako prase! Rozhodně doporučuji přečíst a pobavit se o tom s dětmi.

SVĚTOVÁ LITERATURA PRO ZAČÍNAJÍCÍ ČTENÁŘE

Díky karanténě jsme objevili i tuhle řadu světové literatury pro začínající čtenáře. Ano, jistě, je to zvěrstvo takhle krátit slavné autory, ale na druhou stranu, pro děti je kratší verze přijatelnější, procvičí si čtení, mají radost z přečtené knihy a kdo ví, třeba je to namotivuje sáhnout po originále? Existují tři řady podle složitosti a délky textu!

KNÍŽKY S PŘESAHEM

A tady je to o tom, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Něco si přečíst a něco se dozvědět. Když pak ještě děti vezmete na výlet do pohraničí, tam k nám na sever podle mého průvodce (bacha, skrytá reklama!), a uděláte si výlet po linii opevnění 2. světové války, pěkně se jim všechno v hlavě propojí a udělá to mnohem větší stopu, než když si to přečtou v hodině dějepisu.

Deník Anny Frankové četla Žloutková sama, 2. světovou válku jsme si listovali společně v době, kdy jsme na Déčku sledovali seriál Válka a já. Jestli tento seriál neznáte, napravte to. Troufám si říct, že bude bavit i vás rodiče. Možná se na něj podívejte nejprve bez dětí, protože je to opravu silné téma a ne každé dítě by mohlo být zralé. Já u něj brečela nesčetněkrát jako želva. Deník Dory Grayové jsem četla dětem já a příběh bavil nás všechny. Napínavý, s přesahem do historie, určitě doporučím! Pokud bych měla věkově odhadnout komu, doporučila bych ho spíše dětem tak 8+.

Teď máme nachystané tyto dvě nové knihy a já se nemůžu dočkat, až na ně přijde řada.

Když už jsme u té historie, tak u ní zůstaňme o chvíli déle. Byla jsem překvapena, s jakou chutí děti celé léto sledovali seriál Vyprávěj! Nenásilnou formou jsme se pak bavili o sametové revoluci, o Pražském jaru, komunistmu apod. A protože je třeba kout železo, dokud je žhavé, nezůstali jsme jen u seriálu. Tyto knihy máme aktuálně rozečtené. Staré pověsti české jsou sice trochu jiné období, ale ty jsem koupila předevčírem v levných knihách, Žloutková je přečetla během čekání u zubaře a hned si děti večer hrály s Playmobilem na Dívčí válku. Za mě super!

Aktuálně teď čteme knihu Velká cesta o putování novinářské rodiny po světě. Ač mě úplně neoslovil styl vyprávění, knížka je prostě super! Krásné fotky, reálný příběh reálné rodiny a spousta informací o klimatických změnách a vůbec o tom, jak se chovat ekologicky. My jsme si ke knížce rovnou přibrali knížku Mapy, ať víme, kde se rodinka aktuálně nachází. A omalovánky to v hlavě ještě víc upevní!

Když už jsme se poměrně dost přiblížili prostřednictvím zeměpisu ke škole, ukážu vám ještě jednu knížku, kterou jsem zařadila do kategorie „záchodové knížky“. Žloutková ji tam má, aby si místo listování v katalogu hraček opakovala vyjmenovaná slova.

Co se vyjmenovaných slov, tak fajn je i pexeso Ypsilonie nebo hra Ypsilonie. Ale přiznám se, že jak nás hra chytla, tak nás zase poměrně záhy pustila. To ale nemění nic na tom, že mi to přijde jako fajn zpestření výuky a dává mi to mnohem větší smysl než jen obyčejné vyplňování i/y do papíru, takže se ke hře občas v rámci tréninku vracíme.

NAPÍNAVÉ KNÍŽKY, KTERÉ JSME ČETLI, KDYŽ BYLO žLOUTKOVÉ TAK 7+

Knížky, které bavily i mě a občas jsem se nemohla dočkat večera, kdy zas půjdeme číst. Knihy od Petra Hugo Šlika jsou jistota. Na fotce je jen jeden díl, ale vyšly už tři a další je snad na cestě! Doplním ještě knihu s názvem Na orlích křídlech (autora nevím), kterou jsme měli půjčenou z knihovny. Největší pecka ale byla Prašina! Ta byla ale „vostrá“, jinak to říct nejde. Párkrát jsem měla chuť ji přestat číst a ptala se Žloutkové, jestli se nebojí a jestli mám opravdu pokračovat. Tak možná s dětmi nespěchejte…Je doporučena pro děti 12+,já myslím, že 9+ je ideální čas. My četli ve věku 7 a 5, ale Brácháč u toho spal, díky Bohu. Druhý díl už nás tak nebavil. Ale v listopadu vyjde třetí díl a stejně se nemůžeme dočkat!

POHODOVÉ ČTENÍ

Tyhle knížky byly prostě fajn. Čtivé, tu a tam něco k zamyšlení. Kniha Přece to nevzdáš má krásné ilustrace od Ivony Knechtlové, kterou moc ráda sleduji na instagramu. Má tak uklidňující stories! Koukám, že my tady chybí skvělá knížka Stella a 16 Huskyů, kterou také ilustrovala! Moc hezká kniha, které v listopadu vyjde druhý díl! Rozhodně doporučuji.

A nám už se na čtenářském trámu (místo, kde máme knížky připravené ke čtení) hřeje další kousek ilustrovaný Ivonou Knechtlovou, kniha Báječná škola pana Scotta, na kterou se moc těšíme. Ano, vidíte tam i Boj o ostrov od Arthura Ransome a Klub divných dětí od Petry Svobodové. Od té jsme přečetli knihu Je třeba zabít Snížka a bohužel se nám nelíbila. Ale Klub divných dětí má takové ohlasy, že tomu dáme ještě šanci. Inu každý máme jiný vkus, nedá se svítit.:-)

KNÍŽKY, CO ČTE ŽLOUTKOVÁ A JÁ JE NEMÁM RÁDA:-)

Jestli mě nějaké knížky nechytly, tak jsou to tyto. Děti je poslouchají i jako audioknihy v autě a já trpím. Proto je poslouchají, jen když jedou s tatínkem:-). Ale jsou to takové bichle a ona je fakt přečte! Tak asi pro děti dobrý a já nejsem cílovka no, je třeba se s tím smířit.:-).

KNÍŽKY, CO ŠLY ZCELA MIMO MĚ, NETUŠÍM, ALE ŽLOUTKOVÉ SE LÍBILY

Knížek přečetla samozřejmě víc, ale tyto ji zaujaly asi hodně soudě dle toho, jak jsem jí musela od čtení odtrhávat (a to není žádný extra velký knihomol).

KNÍŽKY PRO SPOLEČNÉ ČTENÍ A LUŠTĚNÍ

Jestli se vám nedaří děti nalákat ke čtení, nezabírají ani komiksy, tak Vrťapka je možná chytne! Já ho teda miluju! Detektivní příběhy s vtipnými texty, které baví i rodiče. Vyšlo několik dílů a stále baví. Jsou ideální pro děti, které už umí počítat alespoň do 10 a zvládají písmenka. Samozřejmě můžete luštit s dětmi a pomáhat jim, bude vás to bavit, to mi věřte!

Tak to je pro dnešek asi všechno.

KDE HLEDAT INSPIRACI? 

Já moc ráda sleduji knižní tipy na blogu Pesleří, tam je toho opravdu mraky! Pak také Mravenčí chůvu na FB nebo IG.

JAK SI DÁL ZPETŘIT DOMÁCÍ VÝUKU?

Ať už nám školy zavřou nebo budete doma kvůli „rýmičce“, třeba využijete následující tipy.

DĚJEPIS – Dejiny udatného národa na youtube

VŠEHOCHUŤ – Nezkreslená věda na youtube (třeba takové Včely jsou fakt vtipně zpracované); Hravouka do mobilu

MATEMATIKA  – Matemág do mobilu, Matika in na počítači…

Spoustu tipů najdete i na webu Učíme se venku, který je prostě boží!

A jestli se vám moje tipy líbí, klidně sdílejte nebo přihoďte do komentáře ty vaše!

A jestli vám v knihovně chybí můj průvodce Alpami nebo Českosaským Švýcarskem, budu ráda za objednávku. Protože jestli je něco fajn, tak je to společné plánování výletů s dětmi s knihou na klíně!

Jana

PS. A kdo by si chtěl přečíst mou povídku, kterou píšu pro radost, tak mrkněte sem:https://sdetmivbaglu.cz/prvni-a-posledni/

5 komentářů

  • Super tipy, díky! taky přidámjeden=) Knihy Arthura Ransome jsme začali číst někdy v říjnu, teď čteme tuším 8.knížku, ze serie. Holky mají 5 a 2,5 (a 4m). Už několik měsíců si hrajou na piráty, jezdí na lodích, starší zná bezvadně loďařskou terminologii, a „táto, až doděláš všechnu práci, kterou po Tobě máma chce, tak nám postavíš loď, a pojedeme na sever!“ A bezvadný na tom je, že to baví i nás, předčítající=)

  • Bezva tipy, díky. Ale nedá mi to, abych se nepřeptala raději ještě, kdy jste četla s dětmi (nebo dcera už sama) Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině a dokonce Deník Anny Frankové? Tyhle (a spoustu dalších knížek, jedna za všechny , a taky z 2.svět.války, moje oblíbená Říkali mi Leni) jsem milovala, některé četla mockrát, ale všechny určitě až jako náctiletá.
    Může je pochopit 8-9leté dítě? Právě váhám, a pořád je odkládám, že je ještě brzy.

  • jé, díky za připomenutí. Ty jsem jako malá (no, malá? 9, 10 let, možná spíš později?) četla a milovala. Ani nevím, že je jich tolik? Vlaštovky a Amazonky…. Vždycky se mi líbilo, když někde stanovali a Zuzana vařila… 🙂 To si musíme s dětmi půjčit.

  • Dobrý den, Hoši od Bobří řeky jsme četli tuším loňské léto, čili ve věku dětí 6 a 8. Deník Any Frankové četla dcera sama v 8, ale v té zjednodušené verzi. Ted jsem ji objednala komiks Deník Any Frankové, jsem zvedava, jaky bude. Je to trošku divné spojení – tak vážné téma a komiks, ale dceři se to dobře čte a prokládá to „normálními“ knihami. Vlastně díky komiksum zacala víc císt.

  • Ahoj, vlastovky a amazonky mam rada i jako dospela, tak je zkusim detem cist, je jim ted 7 a 4 🙂 Ted jsme cetli pani Laryfary a klukum se moc libila a nyni cteme Pod zahradou a taky super! Ach jo, toho Williamse mam taky koupeného, ale prvni pohled me na par let odradil 🙂 A taky jsme si poridili Slysis, jak mluvi stromy? Ja jsem knihomol, starsi ma opozdeny vyvoj reci, tak cteme fakt hodne 🙂 Jen by nam vlada mohla povolit alespon vydejni okenko v knihovne, leze ten lockdown do penez za knihy 🙂 Cteni zdar, Janka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Světe, tady jsou mé děti!

Vysvědčení aneb kolik to háže?

Proč si sepsat drobné úspěchy aneb co jsi letos dělala?