blog o cestování s dětmi

Krušné hory s dětmi

Za sepsání článku děkuji Sabině.

Pro naši letní dovolenou jsme si letos vybrali oblast pod Klínovcem v Krušných horách. Podnikli jsme několik krásných výletů, o které by byla škoda se nepodělit. Všechny trasy jsou testovány dětmi ve věku 6 a 4 let a jejich rodiči.

BOŽÍ DAR

Boží dar je jedním z mála baby friendly míst pro děti v Krušných horách.  Je to malebná horská vesnička plná českých i německým turistů. Navštívili jsme zde tu slavnou Ježíškovu cestu. Trasa má dva okruhy – malý, který měří 5,6 km a velký, který má 12,9 km. Pokud  budou chtít děti plnit úkoly, nezapomeňte si nejprve v Íčku vyzvednout zápisníček (tužku musíte mít vlastní). Po odevzdání vyplněného zápisníčku, děti získají odměnu. Stezka je příjemná, nenáročná procházka sjízdná s kočárkem nebo na kole/odrážedle. U každého zastavení s úkoly je velký přístřešek a  dřevěná prolézačka. Stezku také lemují dřevěné sochy a lavičky k odpočinku. V infocentru můžete napsat a vhodit do speciální schránky na Vánoční přání, pohled, který adresát dostane až před Vánoci se speciálním razítkem.  Má to své kouzlo i v létě.Parkování na několika parkovištím je za poplatek. My platili za celý den 100 Kč.

V Božím daru je hodně vychvalovaná restaurace Daniela, která má vnitřní i venkovní dětskou hernu/hřiště a kde se také můžete ubytovat.

Dalším lákadlem pro malé výletníky  je Areál Novako. Na hřišti mohou hrát míčové hry, chodit na chůdách či stavět z dřevěných kostek různé stavby, cachtat se v potůčku a hrát si s různými vodními stavidly, skákat v nafukovacích atrakcích či na trampolíně, střílet z kuše, hrát kuželky či kroket.

KLÍNOVEC

Na nejvyšší vrchol Krušných hor vede několik cest. My se vydali z Božího daru po červené turistické značce. Stezka má celkem cca 8 km a není vhodná pro kočárky ani odrážedla. Je však velice pěkná, nenáročná s prudším stoupáním až pod vrcholem. Cestou můžete navštívit rozhlednu Boží vyhlídku a pokochat se výhledy kolem ski areálu Neklid, kde je také občerstvení. Pohled na větrné mlýny je okouzlující…Přímo na Klínovci je rozhledna. Občerstvení zde zajišťuje Občerstvení Vyhlídka Klínovec, kde si můžete dát třeba polévku. Na vrchol se dostanete i kratší cestou, v jeho okolí je několik parkovišť. Případně lanovkou.

NS VLČÍ JÁMY – BLATENSKÝ VRCH 

Blatensky vrch

Zaparkovali jsme přímo u začátku stezky u Vavřincovi lavičky a vydali se nahoru do kopečka po červené. Výšlap je náročnější a není vhodný pro kočárky. Projdete kolem Vlčí jámy, která je pozůstatkem dolu. Je přes 120 m dlouhá, cca 14 m široká a hluboká až 25 m. Sousedí s ní slavná Ledová jáma, ke které sestoupáte cca 20 metrů po schodech je tam zima. Ještě před nedávnem v ní byl i v létě sníh.

Blanenský vrch s rozhlednou je již „na dohled“. Rozhledna má 85 schodů a musí z ní být krásné výhledy. Otevřeno má v létě však jen do 17 hodin a to jsme bohužel nestihli. My se vydali stejnou cestou opět k autu. Celá stezka měří kolem 5 km.

Na náměstíčku v Horní Blatné je altánek s klouzačkou do písku, takže my už zbytek výletu strávili zde.

NS HŘEBEČNÁ

Jedna z nejkrásnějších stezek, které jsem zde podnikli. Cesta je nenáročná většinou po lučních pěšinkách, ale na kočárky to není…Auto jsme zaparkovali u hornického minimuzea v osadě Hřebečná a vydali se po zelené. První zastávkou bylo Ústí štoly Kryštof, kde děti dlouho strávily hledáním kamínků s krystalky. Dalším zastavením je nejslavnější cínový důl v Krušných horách, důl Mauritius s prohlídkovou štolou Kryštof. Bohužel do dolu pouští děti až od 6 let (a velikosti holínky 31) , takže jsme šli dál. U Schneppovo pinky, která je jedna z největších propadlin důlního ložiska Hřebečná jsme se dali doleva a pokračovali cestičkou k Občerstvení u Červené jámy. Občerstvení  u Červené jámy je chaloupka ze dřeva a hlíny a je to velmi příjemné místo otevřené celoročně. K občerstvení se nabízí párky, hermelín, koláče a pivo..:). V jeho blízkosti je další důlní propadlina. Odtud jsme se vydali zpět od osady Hřebečná po červené. Celá trasa měřila cca 4,5 km.

NS Hrebecna, dul mauricius

Autem jsme ještě zastavili u přírodní rezervace Rýžovna s čedičovými varhany, která je součástí NS Hřebečné. Můžete sem tedy dojít v rámci této stezky po zelené. Nebo tu nechat auto a vydat se po svých cca 700 metrů. Toto místo mělo u dětí velký úspěch. V okolí je Pivovar Rýžovna, kde Vám prodají i vlastní pivo s sebou. Restaurace má otevřeno od středy do neděle. Prostředí je velice příjemné, ale jídlo mě příliš nezaujalo (ale možná jsme měli smůlu). Nedá se zde platit kartou. V okolí je ještě Restaurace Salaš Rýžovna, která je také velice příjemná.

Cestou z tohoto výletu jsme zastavili na hřišti v Abertamech, které je velice povedené. A má lanovku!

detske hriste v Abertamech

JÁCHYMOV

Dulni vozik v Jachymove

Toto lázeňské město stále žije svou hornickou historií. Navštívili jsme zde expozici v Královské mincovně, která naše děti bavila. Od muzea jsme se vydali je Štole číslo 1. a na Věž Šlikovku, od které se nabízí překrásný výhled na celé město.  Kousek od  lázní Agricola je Jáchymovské údolí mlýnků, které jsme však nestihli navštívit, protože děti objevili hřiště s pravým důlním vozíkem a děti jsme odtud tahali smykem téměř za tmy. V infocentru je free wifi a malý dětský hrací koutek.

Malý tip: Pokud chcete dětem dopřát jízdu v pravém důlním vozíku,  navštivte Hornické muzeum v Krásně.

MĚDNÍK  910 m.n.m

Úžasné a překrásné místo, které musíte zažít! Cest sem opět vede několik, stačí zvolit tu, která Vám vyhovuje nejvíc. My zaparkovali na parkovišti pod vrcholem a ten kousek (cca 300 metrů s velkým převýšením a s větrem ve vlasech) vyšlápli…Na vrcholku stojí krásná kaple Neposkvrněného početí panny Marie. Výhledy jsou neskutečné.

Ve vesničce Měděnec je infocentrum a pěkné dřevěné dětské hřiště. Z vesnice se dále můžete vydat na skalní útvar Sfinga.

 PLEŠIVEC 1028 m.n.m.

Na Plešivci nesmíte vynechat stezku Krušnohorských pověstí, která je krátká, příjemná a je lemovaná dřevěnými sochami. Má s i cestou zpět 1,1 km. Nezapomeňte se zastavit na vyhlídce Švýcárna, nebudete litovat…

Na vrcholku Plešivce je jedno neplacené dětské hřiště a jedno placené za 150 Kč/dítě/den. Dále dětem můžete zaplatit jednotlivé atrakce jako obří houpačku nebo lanový park. V hotelu Plešivec moc dobře vaří. My jste se nechali auto na parkovišti u lanovky ve Pstruží a ten kousek nahoru jsme se nechali vyvézt lanovkou (150 Kč/dospělí, děti zdarma). Dolů jsme se vydali po zelené NS Plešivecká. Pod vrcholem je to docela strmé, ale dalo to zvládnout. Jedna trasa má 2,9 km.

DRAČÍ SKÁLA NAD PERNINKEM (953 m n. m.)

Na Dračí skálu jsme se vydali z vesnice Pernink. Šli jsme po cyklostezce a zároveň zelené turistické značce NS Krušnohorská a na rozcestí se napojili na červenou lesní pěšinku, která vede přímo ke skále.

Pokud se vydáte do Perninku, nevynechejte železniční viadukt u nádraží (které je druhé nejvyšší v ČR). V Perninském lesoparku si poté můžete odpočinout v altánu, objevit šněčí kopec nebo navštívit vodní prvek (který byl toho času bez vody) . V budoucnu by tu mělo vyrůst dětské hřiště. Pěkné dětské hřiště, které je v létě otevřené pro veřejnost, najdete i v mateřské škole v Peninku. Z vesnice se můžete vydat na nově vznikající perninská rašeliniště, kde v současné době přibylo o několik interaktivních tabulí pro děti.

Krásné Krušné hory s dětmi…Nádherná příroda, voňavý vzduch a minimum lidí.  Vaše děti tady najdou  spoustu kořenů stromů k přeskočení, brusinky a borůvky k ochutnání, plno materiálu na stavbu domečků pro lestní víly a skřítky, třpytivé kamínky jako suvenýr z cest…Hodně tu fouká. Wifi free není samozřejmostí a budete se divit nad množstvím vybydlených domů a nehezkých vesnic. Ale musíte to zažít na vlastní kůži!

Děkuji Janě z blogu S dětmi v báglu, že jsem mohla pro její blog napsat tuto recenzi. (pozn.redakce: JÁ DĚKUJI!)

Krásné výlety!

A CO V KRUŠNÝCH HORÁCH, KDYŽ PRŠÍ?

  • Královská mincovna v Jáchymově.
  • Lázně Agricola.
  • Vlastivědné muzeum na Božím daru.
  • Rukavičkářská expozice Abertamy.
  • Muzeum Horní Blatná.
  • Retromuseum Nejdek.
  • Infocentrum o užovce stromové v Osvinově.

 

A CO JSME NESTIHLI?

  • Navštívit bývalý důl Rolava (Sauersack),
  • vyfotit výhled z Vysoké kamene u Kraslic,
  • projít zaniklou osadu Königsmühle a
  • vyšlápnout Meluzínu…

Další tipy na výlety v Krušných horách najdete v kategorii Krušné hory s dětmi. 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena