blog o cestování s dětmi

Národní zemědělské muzeum a Letenské sady s dětmi

Přiznávám, že od návštěvy Národního zemědělského muzea jsem si toho až tolik neslibovala.  Ještě ráno jsem si na zastávce myslela,  že koukneme na pár traktorů, nějaké vyzkoušíme, pak dětem 100x řeknu, ať nelezou na ty traktory, na které to je zakázáno, proběhneme Letenské sady, zajedu do Látky Mráz a na oběd jsme doma. Chyba lávky! V muzeu jsme strávili více než 2,5 hodiny (odchod jsem intenzivně iniciovala já z důvodu hladu), v Letenských sadech se zdrželi další dvě a domů jsme se dostali (já na pokraji sil) až kolem 16 hod. Děti odcházely s tím, že tam zase brzo musí jet! Třeba hned zítra. To mluví za vše:-).

V muzeu jsme navštívili tři stálé expozice – Rybářství, Myslivost a Jede traktor. Vstupné je po čas rekonstrukce snížené, takže já jsem zaplatila za sebe a dvě děti do 6 let pouhých 50 Kč. Super cena za všechny ty zážitky!

JEDE TRAKTOR

Tak tady to bylo víceméně ložené, jakmile děti spatřily plastové traktůrky a odrážedla:-). Ale vzaly na milost i reálné traktory a oblezly, co se dalo. Počítačový simulátor jízdy je nechal chladnými, ale starší děti určitě nenechá. V místnosti je i model krávy, kterou děti mohou podojit. Bohužel jí nic neteče z vemene, jak naše děti čekaly, ale Brácháče asi vlivem vzpomínek na kojení vemínka zaujala i tak:-).

RYBÁŘSTVÍ

Tak tato expozice je opravdu velmi vydařená a hodně orientovaná na děti. Nejen děti si mohou zarybařit v lodičce, která simuluje opravdový pohyb na vodě, vyzkoušet rybářské oblečení, chytat rybičky, zadovádět v domečku se skluzavkou, skákat přes potůček, který se promítá na zem… Já jsem ocenila možnost zvážit se:-). Odteď nebudu uvádět váhu v kg, ale váhu ve štikách. Super byla možnost vyzkoušet práci s mikroskopem a počítání „letokruhů“ na šupinách. Také se nám hodně moc líbila ukázka oběhu vody v přírodě – zde si děti mohly pomocí tlačítek přivolat sluneční svit, déšť i bouřku. Prostě pecka!

MYSLIVOST

Tady už nám bohuže trochu docházely síly a hlavně – děti nutně musely znovu na ty traktory dole:-). Příště se zde zdržíme déle! Tentokrát jsme se tu zasekli v jeskyni u pravěkého člověka sedícího u ohně a hlodajícího kost. Od toho prostě nešlo odejít! Kromě myslivecké výzbroje tu je spousta interaktivních „udělátek“. Můžete poznávat zvuky zvířat, seznámit se zábavnou formou s tím, co dělá myslivec po celý rok. Určitě osloví děti ve věku Žloutkové (5 let), jenže ta na to prostě neměla čas:-).

EXPOZICE „recykLES“

Tuto komentovanou prohlídku jsme bohužel časově nestihli. Ale určitě si na ni ještě zajdeme! Tuto expozici můžete navštívit pouze s průvodcem v určitou dobu.

VENKOVNÍ PROSTORY A ZOOKOUTEK

Králíci, slepičky, kozičky… to musí být:-). Škoda jen, že zde není možnost krmení, ale chápu, že zvířata by asi praskla. Okoukli jsme hmyzí hotel a zkoušeli se dopočítat, jak jsou staré jednotlivé stromy.

V muzeu se konají občas i zajímavé akce. Určitě se vyplatí sledovat webové a hlavně facebookové stránky.

Národní zemědělské muzeum mě tedy hodně překvapilo tím, jak moc myslí na děti! Rozhodně se nejednalo o nudnou návštěvu muzea, které si pamatuji z dětství. Své si tam najde každý a myslím si, že osloví i ty nejmenší děti. My půjdeme určitě znova!

Z muzea jsme zamířili k vyhlídce na Prahu. Ale aby se procházka nezvrtla v „já mám hlad árie“, každé dítko dostalo do ruky kousek poctivé pizzy z místní restaurace (bistro?) Záletná. Pokud hledáte nějaké babyfriendly posezení v okolí, napadá mě Café Pointa,  Café Záhorský či Vypálené koťátko na Hradčanské nebo Crosscafé dole na Štrossmayeráku. Píši o nich zde. V létě můžete vyrazit na zahrádku v Letenských sadech Na Baště. Je to hnedle u hřiště a jsou tam i záchodky:-).

VYHLÍDKA NA PRAHU V LETENSKÝCH SADECH

Abychom měli trochu „kultury“, šli jsme z muzea směrem k Metronomu na Letné, kde jsme se podívali na Prahu.

No ale ti dva už stejně cítili poblíž to hřiště, tak se šlo rychle tam:-). Jedno hřišťátko je přímo před zahrádkou Na Baště a druhé, oplocené a VELKÉ je hned vedle. Jinak celé Letenské sady můžou děti prošmejdit na odrážedlech, bruslích či koloběžkách.

Prostě moc fajn výlet! Ještě mě napadá, že návštěvu můžete spojit třeba s filmovou sobotou pro děti v Bio Oko (i my jsme byli, více zde)… těch možností je habaděj:-).

4 komentářů

  • Přesně tak! Zemědělské muzeum je neprávem opomíjené, přitom je to díky interaktivnosti snad nejlepší muzeum pro děti v Praze! Nemluvě o mini farmě a hezké kavárně na dvorku. Nevím, proč takhle interaktivně nelze dělat v Praze více výstav, aby to děti bavilo a rodič je nemusel jen celou dobu napomínat, ať na nic nešahají, což je pro všechny stresující. P.S. Skvělý blog! Jsem ráda, že jsem ho objevila. 🙂

  • Skvělý tip, díky za něj! Ještě před pár lety to Zemědělské muzeum nemělo tuhle interaktivní podobu, vůbec jsem netušila, že to tam takhle změnili. Jinak skvělý je celý blog! V létě se chystáme do Slovinska a pak někam k moři, zkusím si udělat zápisky a přispět trochou do mlýna! 😉

  • Díky moc! I já byla muzeem dost překvapená. Nečetla jsem ani příliš dobré recenze a pak přišla taková pecka:-). A Slovinsko mě zajímá! Nechcete tam jet už začátkem června? 🙂 My zvažujeme, že tam koncem června sjedeme z Rakouska, tak by se mi info hodilo. Kam tam?

  • Přesně tak! To muzeum je vážně skvělé pro děti. Já osobně bych ještě uvítala víc interaktivních naučných stezek u nás. Ale to už bych asi chtěla moc. A díky za pochvalu blogu! Má svoje mouchy, ale snažím se. Až budu mít čas, trošku ho i zpřehledním. Ale to netuším, kdy bude:-D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena