blog o cestování s dětmi

Nízké Tatry s malými dětmi

Za příspěvek děkuji Kristýně, která navštívila Tatry (především Nízké) s dětmi 2 roky a 4,5 roku. Zvládli spolu i malou hřebenovku s úchvatnými výhledy nebo výlet náročnějším terénem.  A spoustu dalšího.

VLKOLÍNEC

Malebná vesnička zapsaná od roku 1993 v UNESCO. Nachází se kousek za Růžomberokom. Doporučuji při cestě tam nesledovat navigaci, ale místní ukazatele. Až k obci se lze dostat autem po velmi úzké silnici, na začátku obce je parkoviště a pokladna (platí se symbolický vstup a parkovné). Za navštívení stojí malé muzeum (vstup na základě vstupenky). Pro děti je hned za muzeem farma s drobným domácím zvířectvem, kde si mohou pohladit kozy apod. V blízkosti kostela je k vidění Vlkolínský betlém a dále místní galerie. U té se i nachází občerstvení, je možné si zde dát polévku apod. (nelze platit kartou). Při cestě zpět na parkoviště je po levé straně dětské hřiště s krásným výhledem do okolí.

CHOPOK – DEREŠE

Hřebenová túra i pro ty nejmenší. Doporučuji jen za jasného počasí, jsou zde nádherné výhledy.

Autem lze dojet až k lanovce. My parkovali na Chopuk-Juh, ze stanice Krupná jsme se vyvezli kabinkovou lanovkou až na Chopok. Nachází se zde velké záchytné parkoviště, v letní sezoně zdarma a k pokladnám lanové dráhy je to cca 50 m. Nahoru na Chopok je to s přestupem Krupná – Kosodrevina, Kosodrevina-Chopok, celkem asi na 20min. Zda jsou lanovky v provozu, a jaký je aktuální ceník, lze ověřit na www.jasna.sk. Jedná se o moderní velké kabinky, není problém vzít i kočárek, nicméně nahoře se s ním prakticky nikam nedostanete. Pro opravdu malé děti nosítko, či krosna (náš dvouleťák se nesl celou dobu v krosně, měla jsme z toho i lepší pocit). Hřebenová túra začíná hned vedle výstupu z lanovky a na Dereše trvá cca 40 min (s dětmi). Jde se po chodníku z velkých kamenů, pro kočár naprosto nevhodné. Po té samé cestě se lze vrátit zpět nebo lze pokračovat dolů několika směry. Je zde i možnost zapůjčení motokár a sjet s nimi až dolů, nicméně to je pro opravdu velké děti. V budově lanovky je moderní vyhlídková samoobslužná restaurace (k dispozici židličky, přebalovací pult), která má za příznivého počasí velkou otevřenou terasu, kde je tříhlavý drak. Restaurace je sice dražší, ale jídlo bylo výborné. Pod lanovkou je ještě Kamenná chata, kde se dá též najíst, ale už nemá ten výhled na obě strany Chopku. Chopok je opravdu vysoko a rozdíl mezi teplotou na parkovišti a nahoře tvoří až 10 stupňů. My zde byli v červenci a na vrcholu bylo 11 a ještě dost foukalo, pro děti to bylo nejen na čepice, ale i rukavice. Další doporučovanou trasou je hřebenovka na druhou stranu od lanovky na Ďumbier, z Chopku je to 4,5 km a je zde i nějaké převýšení, vhodné pro starší děti nebo zdatné rodiče s krosnou. My jsme se zpět svezli opět lanovkou k parkovišti.

ZBOJSKÁ (MURÁNSKÁ PLANINA) A ZBOJNICKÝ CHODNÍK 

Parkování přímo u nebo pod salaší Zbojská (hlavní tah z Brezna na Tisovec). Přejde se hlavní silnice (směr případně poradí v infocentru na salaši) a cestou k začátku zbojnického chodníku se míjí nově otevřená rozhledna. Stojí za navštívení, v několika patrech je zde expozice k salašnictví i k místní fauně (vycpané srnky, divoké prase apod.) Za rozhlednou u vstupu do lesa začíná zbojnický chodník. Doporučuji si ofotit první info tabuli s mapou, obecně je to hodně špatně značené. Dále doporučuji opravdu dobré boty a delší oblečení. Je to ideální výlet pro děti cca od 7 let. My to šli s malým v krosně a starší šlapala po svých a místy jsme měli co dělat i my dospělí, jak byl terén náročný. Ale starší děti si to opravdu užijí. Jde se po úzkých cestičkách lesem, mezi trávou, keři, „lesem“ lopuchů, podél potoka. Cca po dvou km se dojde k potoku, který vede strží a dost velkou část cesty se jde skoro v potoce, buď po břehu, nebo po kamenech. Na trase je 5 žebříků (pozor špatný stav a velmi kluzké). Protože je rokle špatně přístupná, jsou zde i napadané stromy a je to velmi dobrodružné. Velké děti ocení, s krosnou a skoro pětiletým dítětem nic moc. (Pořád jsem jenom poslouchala: „Maminko, to jsem ještě nezažila!“ Ale dala to. Pak chudák chytla hysterák, když na louce k salaši spadla do kravského lejna…tak na to pozor:-)). Stezka končí tak, že se strž otevře a po pravé straně vylezete po příkré stráni na louku, přes kterou se dostanete zpět až k salaši Zbojská, kde nejen výborně vaří (a na místní poměry levně), ale mají zde i živou hudbu a typickou atmosféru. Hned vedle restaurace je hřiště, lze se svézt na koníkovi, kočárem, minibusem apod. Akceptují platbu kartou.

MURÁNSKÉ BUCHTY (ZBOJSKÁ SALAŠ) 

Hned za budovou Zbojské salaše se nachází malá kavárna „Muránské buchty“ (mají i vlastní malé parkoviště), jedná se o místní vyhlášenou specialitu. Doporučuji ochutnat na sladko i na slano, zvlášť kombinace škvarky – povidla je velmi neobvyklá a moc dobrá! Vaří zde i dobrou kávu. Vedle opět dětské hřiště na dohled z terasy.

HRAD  ĽUPČA

Hrad ve směru z Brezna na Bánskou Bystřici. Prohlídka cca na 45 min, zvládnou i malé děti. Jen prohlídka obsahuje docela dost schodů. Autem se vyjede až k hradu, kde je parkoviště a pokladna. Do areálu hradu nelze jít bez vstupenky. Je odtud pěkný výhled, doporučuji i jako „mokrý“ program.

ČIERNÝ BALOG – ČIERNOHRONSKÁ ŽELEZNICA A LESNICKÝ SKANZEN VYDROVSKÁ DOLINA 

Celodenní výlet i pro ty nejmenší. Začátek v Čiernym Balogu u nádraží Čiernohronské železnice. Je zde velké záchytné parkoviště. Info na www.chz.ck a www.lesy.sk. Železnice nabízí tři trasy, z toho jednu parním vláčkem. My absolvovali jeden den zelenou trasu, která jede směr Vydrovo – Lesnický skanzen. Dle rady slečny na pokladně jsme zde vystoupili a prošli s dětmi menší část lesnického skanzenu, který zde začíná. Skanzen nemá ve střední Evropě obdoby, něco podobného u nás zatím není (nebo o tom nevím). Nachází se zde kompletní expozice lesa, ochrany lesa, práce v lese apod. Dětské atrakce jako miniland, dětská hřiště, naučné stezky apod. Cestou zpět opět vláčkem až na nádraží a k parkovišti. U vstupu do skanzenu i na nádraží je restaurace, na nádraží i menší interaktivní muzeum o železnici. Lesnický skanzen lze absolvovat i bez vláčku, v tom případě je přímo u vstupu velké záchytné parkoviště. Vstupné do skanzenu je dobrovolné.

My jsme se pro velký úspěch do Čierného Balogu na Čiernohronsku železnicu vrátili ještě jednou – projeli jsme vláčkem s parní lokomotivou zbylé dvě trasy – červenou směr Šance a modrou směr Dobroč. Spojili jsme s návštěvou muzea a interaktivního modelu železnice. Stejně tak můžeme doporučit nádražní restauraci Lampáreň s krásným interiérem a hlavně výborným jídlem (dětská židlička je k dispozici).

(Pozn. Nikde zde – ani na nádraží, ve skanzenu a restauracích- nelze platit kartou!)

ŠTRBSKÉ PLESO

Takový povinný výlet do Vysokých Tater. Autem lze zaparkovat na placeném parkovišti označeném jako centrum, odtud i s kočárkem cca po 200 m k plesu. Kolem plesa je to 2,5km pohodlná trasa, cestou informační tabule a dětské hřiště. Celé lze jít s kočárkem, rovná udržovaná cesta. Je zde i hodně možností, kde se najíst.

ČERTOVICA – SEDLO A MOTOREST ČERTOVICA 

Sedlo Čertovica se musí projet při přejezdu směr Liptovský Mikuláš a dále. Přímo v sedle se nachází restaurace Motorest Čertovica (ne penzion!). Restaurace je v 1. patře a s dětským koutkem. Výborně vaří. Na oběd jsme tu byli hned 2x. Sedlo Čertovica je výchozím bodem pro túry, nicméně to jsme nezkoušeli.

KONTAKT ZOO

Liptovský Mikuláš, hned naproti Tatralandii. Opět neberou karty. Doporučuji sem jít hned po ránu, později jsou zde fronty a na zvířátka se čeká. Parkuje se na parkovišti u Tatralandie a to už je později hodně plné, po 10 hod se zde nedá zaparkovat. Dále pokud je deštivo nebo po dešti, pro děti do areálu zoo určitě holínky, je tam dost blátivo. Ale jinak nadšení dětí nezná mezí. U vchodu dostanou děti krmení (je možné přikoupit více) a za dozoru ošetřovatelů si mohou pohladit a nakrmit, která zvířátka chtějí tj. malé tygry (jen děti nad 120 cm z důvodů bezpečnosti, stejně tak u medvíďat), zebru, lamu, králíky, pelikána, emu, klokana, papoušky, veverky, ovečky, velblouda, orla, sovu….Nevšední zážitek i pro dospělé.

V areálu zoo nejsou toalety! Jsou naproti u Tatralandie (cca 200m). S kočárkem je sjízdné, ale kočárek překáží a musí se nechávat před ohradami, velmi nepraktické. Doporučuji nosítko pro menší děti. Náš dvouleťák celé ušel pěšky sám (a s nadšením, i když jsme měli v záloze manducu). V areálu menší občerstvení.

DOM HORE NOHAMI

Hned za Kontakt zoo v Liptovském Mikuláši je tak trochu ulítlý projekt „Domu vzhůru nohama“. Možnost vyzkoušet si, jaké to je mít v domě vše naruby. Zážitek i pro děti. V areálu i možnost prohlídky letadla a vrtulníku. Lze zakoupit občerstvení, zde karty berou.

BYSTRIANSKÁ JASKYŇA

Krápníková jeskyně v obci Bystrá. Prohlídky s průvodcem na cca 45 min. Není vhodné pro menší děti, absolvovali jsme pouze s větší dcerou. Jeskyně se nachází na kraji obce, je zde neplacené parkoviště, ze kterého je to cca 200 m k pokladně a vstupu do jeskyně. Zázemí pro návštěvníky je minimální. Dá se zde koupit drobné občerstvení, k dispozici toalety. Jeskyně určitě stojí za vidění. Celoroční teplota je uvnitř 5 stupňů, tak že minimálně pro děti teplé oblečení a i rukavice se hodí.

PRIBYLINA – SKANZEN

Pribylina je typický skanzen, jaké známe od nás. Nejblíže připomíná valašskou dědinu v Rožnově. U sjezdu z hlavní silnice je velké placené parkoviště, po cca 200 m se dojde k podkladně a vstupu do areálu. Je zde možnost menšího občerstvení a v ceně vstupenky prohlídka místního zámečku. V areálu je drobné domácí zvířectvo.

Tip na ubytování:

Hotel Rohozná, Brezno – www.hotelrohozna.sk

Neskutečně milý personál a výborná kuchyně. V restauraci dětský koutek a židličky. Parkování hned u hotelu a dětské hřiště. Hotel je menší a v červenci jsme zde skoro celý týden byli sami. Hotel jsme našla přes booking.com.

Další tipy ze Slovenska najdete zde:

Slovensko (Liptov a okolí) s dětmi a kočárkem

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde přenocovat cestou z Alp

Pyreneje s dětmi

Lyžování s dětmi v Alpách- Wildkogelarena