blog o cestování s dětmi

Pálava s malými dětmi

Pálava je známá svými nádhernými vinicemi, sklípky a terénem ideálním pro cyklistiku. Lenka se sem vydala se svými malými dětmi (3 a 1,5 roku). Navštívili Pasohlávky, Lednici a o své zážitky se podělila. Takže Lenko, díky!

KDE SE UBYTOVAT

Ubytovat se dá v kempu ATC Merkur v Pasohlávkách, který je jedním z největších v ČR (v sezóně bungalovy a chaty převážně jen na týdenní pobyty, jinak stany a karavany), nebo kdekoliv kolem Novomlýnských nádrží (kempy, apartmány, hotely), případně v Lednici, Valticích, Mikulově..

My byli ubytovaní v Lednici, asi kilometr od zámku. Je tu spousta restaurací a 2 menší samoobsluhy.

Zámek je nádherný, má několik okruhů. Děti jsou ještě malé, takže nic pro nás. Nám bohatě vystačil zámecký park, který je opravdu obrovský a je zde spousta možností k procházkám. Areál jsme navštívili až po 17 hod., takže už nefungoval koňský povoz ani loďky, ale procházka k Minaretu je pro děti i dospělé krásný zážitek (a navečer málo turistů).

K Minaretu se dá dojít ze dvou stran, my zvolili cestu vpravo (kolem přístaviště). Pro Lednicko-Valtický areál je charakteristická voda (řeka Dyje a rybníky), takže celou dobu jdete kolem vody lemované nádhernými obrovskými stromy. Pro nás to znamenalo u každého druhého zastavit, obejít ho, přelézat kořeny.. Pozorovali jsme vodní ptáky, žáby, házeli do vody kamínky. Cesta dlouhá 1,5 km nám zabrala asi 2 hodiny 🙂 Minaret už byl zavřený, takže jsme si ho jen oběhli a zpátky jsme šli po protějším břehu. To už jsme měli oba kluky v kočárku (cestou tam spal ten mladší, zpátky si pospal ten starší), takže už to byla rychlovka, jinak by se i tady dalo pěkně bádat. Cesta zpátky už neměla tak krásné stromy, ale byli mnohem lépe vidět na stromech hnízdící ptáci, dokonce i pár čapích hnízd s čápy. Zpestřit se dá procházkami k ostrůvkům, minuli jsme spoustu mostů.

Kdybychom šli od Minaretu dál, dá se dojít k Janohradu, tam jsme ale ještě nikdy nebyli, takže netuším jak to tam vypadá. Na webu lednického zámku mají tipy na výlet např. Od Maurské vodárny koňským povozem kolem loveckého zámečku k Janohradu, po jeho návštěvě plout lodí k Minaretu, a pak procházkou zpátky k zámku. Pak uvádějí i dvě nějaké hry, které se dají stáhnout do telefonu, měly by sloužit k poznání i odlehlejších zajímavých míst.

Cestou jsme potkali několik cyklistů (i když u zámku jsme četli, že v areálu je zákaz jezdit na kole, ale možná se to týká jen okolí zámku) a dokonce dva rybáře. Loďky za poplatek převáží i kola a kočárky.

U zámku je i taková ta šlechtěná kvetoucí zahrada, tak tu snad navštívíme příště, a obrovský skleník.

Myslím, že v okolí zámku by se dalo zabavit na několik dní..

KOUPÁNÍ V KEMPU ATC MERKUR

Bylo horko, takže druhý den bylo jasným cílem koupání 🙂 Chtěli jsme do Aqualandu Moravie, ale když jsme viděli řadu, kterou bychom museli u vstupu vystát, vzali jsme to hned vedle do kempu ATC Merkur. Asi bych doporučila koupit si vstupenky on-line, jsou levnější a prý jsou rychleji odbavené (jenže je musíte mít vytištěné, takže je třeba na to myslet už doma). Naštěstí kluci jsou ještě malí, takže kemp jim bohatě vystačil.

Když jsme se dívali do venkovního areálu aquaparku, tak mi to ale nijak natřískané nepřišlo, je opravdu obrovský, takže se tam ti lidi asi celkem rozptýlí (byli jsme ve všední den).

Kemp je moje srdcovka z dětství, přestože tehdy tu nebyla snad ani houpačka 😉 Bývali jsme ubytovaní v soukromí u vody, tak o 3km dál, rodiče rybařili, a do kempu jsme chodili procházkou na celodenní výlety. Jednou jsme taky byli ubytovaní v maringotce nad vinným sklípkem tak 1km od kempu. S manželem jsme se pak párkrát ubytovali přímo v kempu, ale to jsme přespávali v autě. Byli jsme tu i když měl první syn necelé 2 měsíce, tehdy ještě taky v kufru auta 😉 Ubytovat se dá i přímo v aquaparku, ale to už je na víc nocí finančně náročnější. Možností je hodně..

V kempu jsou 2 laguny, dá se skrýt i ve stínu stromů, vodní lyže, šlapadla, tobogán, prolézačky ve tvaru lodě a majáku, u některých hospůdek houpačky, za poplatek tu najdete kolotoče, skákací hrad, trampolíny. Večer letní kino (odchod z kempu, pokud máte jen denní vstupné, je myslím nutný až po kině). Možností stravování je spousta, a taky je tu spousta zmrzliny, ledové tříště, točeného piva.. A výborné langoše, v dřevěném stánku s nápisem Čerstvé langoše-občerstvení (je to mezi stánkem s čínskýma nudlemi a stánkem s pečivem), ty stojí za vyzkoušení (a nesplést si je a nekupovat jinde :-). Na protějším břehu laguny se dá hrát paintball. Voda u břehů je mělká, takže děti si vyhrají, musí se jen hlídat, aby nešly moc daleko..

Auto jsme zaparkovali pod stromem mezi stany, kde to vypadalo klidněji, a na odpolední spaní jsme vytáhli skládací postýlku, mladší usnul v kočárku a starší po chvilce v postýlce jen pod povlečením (bylo asi 34 stupňů), my jsme si lehli vedle nich na deku. Takže odpočinout se dá.

V kempu je k dipozici sociální zázemí, i vařič a dřezy na umytí nádobí, ale nádobí musíte mít vlastní (nevím jak v apartmánech). My jsme teda ve dřezu umývali děti, protože jsme si mohli nastavit teplotu vody, což v umyvadle nešlo 😉

Víkendy tam asi budou náročnější co se množství lidí týče (to všude)..ale zase se to teď možná rozptýlí do aquaparku.

 

V okolí (kde jsme nebyli):

  • cyklovýlety (rovinky, takže pro děti super)
  • vinné sklípky
  • Břeclav – muzea
  • Dolní Věstonice
  • Mikulov (zámek, jeskyně…)
  • archeopark Pavlov
  • Valtice (zámek, náměstí, podzemí)

 

Ve Valticích jsme kdysi s manželem byli, okolí moc hezké, ale zklamala nás bylinková zahrádka a taky nevím proč nás napadlo navštívit mučírnu, resp. výstavu mučících nástrojů..to jsme se po pár metrech a přečtení popisku asi 3 nástrojů otočili a šli pryč, to teda nedoporučím. Ale jinak na procházku fajn, a myslím, že se dá navštívit i valtické podzemí.

V Mikulově jsem byla jako dítě, a vím že se mi tam líbilo, ale to už je hooodně let 😉

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jeseníky s dětmi

Lyžování s dětmi v Jeseníkách

Jeseníky s dětmi – kde se zastavit cestou