Svoboda a cestování

Na cestovatelském festivalu Obzory, kam jsem byla letos přizvána jako vystavovatel, jsem měla možnost si připomenout, jak skvělé to je, že můžeme cestovat, kam jen se nám zachce…  Přitom to není tak dávno, kdy si o tom lidé mohli leda tak nechat zdát.

V dnešní době vnímáme svobodu a demokracii jako naprosto samozřejmou věc. Přitom je to něco tak křehkého, co se musí hýčkat.

Pro mě je hodně důležité se o tom bavit i s dětmi. Ukazovat jim, jak se žilo dříve, co a jak fungovalo, nefungovalo a proč to bylo. Jen tak se jednoho dne neprobudíme a nezjistíme, že žijeme vlastně v úplně jiném světě, než chceme, ale už s tím nic nezmůžeme. Mně jde vždy mráz po zádech, když si uvědomím, jak plíživě a nenápadně docházelo v minulosti ke změnám uvnitř společnosti, které jsou pro mě v dnešní době nepochopitelné. Často se třeba ptám, jak je vůbec možné, že docházelo během 2. světové války k vyčlenění Židů ze společnosti, jak je vůbec možné, že jsme dokázali čtyřicet let žít v komunistickém režimu a nezměnili to… Přemýšlím o tom, co všechno dokáže strach lidí. Ať už je to strach o ztrátu životního standardu a pohodlí, postavení nebo existenci. Když sleduji, jak je dnešní společnost rozpolcená, jak velká agrese mezi těmi tábory panuje, začínám ty věci mnohem lépe „chápat“ jakkoliv jsou pro mě nepochopitelné.

Blížící se 17. listopad mě přiměl, abych sepsala další z necestovních článků, který ale s cestováním velmi úzce souvisí. Protože souvisí se svobodou. Jaké knihy, divadla, filmy apod. s dětmi doporučíme?

SERIÁL VYPRÁVĚJ 

Za mě naprosto dokonalý studijní materiál, který dětem poutavě představí novodobou historii. Rok 1968, co to je komunismus, STB, sametovou revoluci… Seriál není primárně určen pro děti, je třeba počítat s tím, že se tam objeví i nějaké náznaky erotiky a manželské nevěry. Vánoční díly tak trochu provalí, kdo dává dárky. My jsme s dětmi sledovali seriál během covidu (dětem bylo cca 7 a 9), teď jedeme druhé kolo a mnohem více se zastavujeme o „černobílých“ scén, které děti považuji sice za nudné, ale jsou naprosto stěžejní.

FANY A PES, FILM A KNIHA

Animovaný film, který přibližuje pád železné opony. Za nás 10 bodů z 10! Doporučíme i knihu, která má trochu odlišný název, Fany byla při tom. Doporučený věk u knihy je uveden 8+. Kniha je čtivá, psaná větším písmem. U nás ji četla Žloutková cca v 9 letech sama, ale pak jsme ji projeli i společně.

DEMOKRACIE, DIVADLO MINOR

Divadelní představení Demokracie děti nadchlo! Viděly ve věku 8 a 10 let, doporučený věk je 7+. Žloutková zhlédla se školou i představení Hon na jednorožce (10+) a také se jí moc líbilo. Plánujeme jít ještě jednou všichni.

DĚJINY UDATNÉHO NÁRODA ČESKÉHO, LEPORELO A SERIÁL

Moc ráda se s dětmi vracím k leporelu Dějiny udatného národa českého (a samozřejmě i k seriálu, který najdete volně na youtube). Leporelo není nejlevnější, ale doporučím do každé rodiny.

 

MALOVANÉ DĚJINY, OBRÁZKY Z DĚJIN, KOMIKS

Další knížky, ke kterým se jistě budete s dětmi vracet. A co si budeme povídat, komiks se čte o chlub lépe než nudné učebnice. Malované dějiny Evropy zpracovávají mimo jiné pád železné opony a v Obrázcích z moderních československých dějin najdete vše o nástupu komunistů, roku 1968 i Sametové revoluci.

DALŠÍ KNIŽNÍ TIPY

Petra Síse a jeho Zeď určitě doporučím i těm menším dětem. Knihu jistě najdete v každé knihovně, stejně jako my. Další tituly jen obrazem.

A k mé otázce v úvodu. Jak je možné, že za druhé světové války docházelo k takovým zvěrstvům? Jak je možné, že toto někdo dopustil? Že to nezastavil? Doporučím se podívat na díl Anton seriálu Válka a já. Díl o tom, jak je snadné s lidmi manipulovat. Stačí jim mazat med kolem „huby“. V dnešní době ožehavé téma.

Spoustu dalších knižních tipů najdete i v článku na blogu Pesleři. 

 

Vložte komentář