Vodní nádrž Fláje s kočárkem

Za článek děkuji Josefě!

Fláje – vodní nádrž v srdci Krušných hor, která zásobuje pitnou vodou celou severočeskou hnědouhelnou pánev. Jak se tu traduje, máme nejhorší vzduch v celé ČR, ale nejlepší vodu.

K Flájím se dostanete pouze autem, variant je několik, my jezdíme Teplice – Nové město – Fláje (pozor, v zimních měsících nemusí být průjezdné). Zaparkujete na značeném parkovišti přímo u přehrady. Novinkou je návštěvnické centrum – v době naší poslední návštěvy zavřené kvůli covidu, ale co zaujme asi hlavně tatínky, můžete se vydat na prohlídku dovnitř do hráze. Vstupenky je potřeba rezervovat si předem v online systému na stránkách Povodí Ohře.

Posvačte na lavičkách na hrázi a zkuste následující výlet přes Puklou skálu s krásnou vyhlídkou a podél nejstaršího plavebního kanálu v ČR.

Krátký pěší výlet do 5 km, který jsme zvládli i s terénním kočárkem, začíná v zatáčce za žlutým domem vedle hráze. Vydáte se po neznačené lesní cestě do poměrně prudkého, ale krátkého stoupání a po půl kilometru narazíte na červenou turistickou značku. Dovede Vás k Puklé skále, dominantě z červené horniny – další typická a pouze krušnohorská specialita 🙂 Kočárek nechte na odbočce pod skálou, chvilka škrábání nahoru a pak už se můžete jen kochat. Jako na dlani máte celou přehradu, okolní lesy a kopce i větrníky na německé straně.

Můžete se vrátit k přehradě stejnou cestou (a v nohou budete mít 2,5 km) anebo pokračovat dále: sejdete od skály na červenou turistickou a vzápětí z ní opět odbočíte neznačenou lesní cestou směrem SZ, tedy doleva, cesta celou dobu klesá dolů a vede lesem. Až nebudete na spodní odbočce vědět kudy, dejte se vlevo a prudkým klesáním dojdete k Flájskému plavebnímu kanálu. Byl postaven v 17. století, čemuž odpovídá současný stav 🙂 Nicméně Vy se vynoříte přímo u části, kde v kanále stále voda je a hned vedle svačinová budka. No řekněte, co si přát víc 😉 Naše děti jsme od vodní hladiny nemohli odtrhnout dobrou půlhodinu.

Zpátky k přehradě je to 2 km po naučné turistické značce. Cesta vede podél kanálu, byť už je zarostlý a bez vody. Pro kočárek nejhorší část cesty kvůli prorostlým smrkovým kořenům – my zvolili variantu dítě do ruky a muž si zaposiluje s prázdným kočárkem. Poslední půlkilometr je po silnici s mírným stoupáním, doporučuju schovat si na něj kousek motivační čokolády.

A za chvíli stojíte přímo u auta na hrázi.

Tipy:

– výlet lze prodloužit přes Horní Ves a projít se tak podél celého plavební kanál, délka okruhu je 9 km. V Horní Vsi bývala hospoda, ale nevím, zda přežila dobu covidovou – jinak celou dobu výletu nikde nekoupíte žádné občerstvení.

– V Českém Jiřetíně najdete unikátní dřevěný kostel ze 17. století, stál původně v obci Fláje, která padla za oběť přehradě. Byl rozmontován a znovu sestaven v Českém Jiřětíně, kostel je přístupný návštěvníkům.

– Okolí přehrady je perfektní na cyklovýlety (a v bílé zimě na běžky), doporučuji! Jen pozor, velkou část lesů a cest na jih od přehrady zabírá nepřístupná myslivecká obora 🙁

Další tipy z Krušných hor najdete zde. 

Vložte komentář